fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Reformelégtelenség miatt uniós pénzvisszatartás?
2006. május 11., 16:06
Kulcsreformok lassú haladása miatt európai uniós támogatás visszatartása fenyegeti Bulgáriát és Romániát abban az esetben is, ha már jövőre csatlakoznak az EU-hoz - állította egy brüsszeli sajtójelentés csütörtökön európai bizottsági elképzelésekre hivatkozva. A végrehajtó EU-testület nem kívánta kommentálni az információt.

Az Európai Bizottság hivatalosan jövő kedden teszi közzé jelentését arról, hogyan értékeli a két ország felkészülését a január elsejére kitűzött tagságra. A Reuters hírügynökség arról adott hírt, hogy birtokába került a jelentések tervezete, amelyek szerint Brüsszel mindkét országtól uniós támogatásokat tarthat vissza. Romániában még nem álltak fel az úgynevezett mezőgazdasági kifizető ügynökségek, Bulgária pedig nem készült fel kellően a felzárkóztatási segélyek felhasználására.

Az állítólagos szöveg azt is megállapítja, hogy Romániában tavaly október - a legutolsó bizottsági helyzetértékelés - óta 14-ről négyre, Bulgáriában 16-ról hatra csökkent a csatlakozás szempontjából még mindig "súlyosan aggasztó" helyzetű problémák száma. Ráadásul, míg ezek Bukarest esetében inkább technikai jellegűek, Szófiánál politikai súlyú ügyekről van szó, mint a szervezett bűnözés elleni fellépés vagy a korrupcióellenes küzdelem.

Hivatalosan a bizottság csütörtökön nem erősítette meg az említett tervezet létezését, sem az annak tartalmára vonatkozó értesüléseket. A testület továbbra is arra készül, hogy keddi strasbourgi ülését követően ismerteti a jelentéseket, és azok tartalmáról a korábbiakhoz képest nem közölt új információt.

"Még ha létezik is valamiféle tervezet, az még változhat, és a szövegről csak a biztosok találkozóján születik végérvényes döntés" - mondta egy forrás újságíróknak.

Bulgária és Románia 2007. januári csatlakozásáról már döntött az EU, ám a csatlakozási szerződésbe belefoglaltak egy záradékot, amelynek értelmében a belépés egy évvel eltolható, ha a felkészülésben súlyos hiányosságok mutatkoznak. A hiányosságok feltárása a bizottság feladata, és a testület tehet javaslatot az említett záradék esetleges hatályba léptetésére. Amennyiben a bizottság a hatályba léptetést javasolná, még a 25 mai EU-tagországnak is egyöntetűen jóvá kellene hagynia ezt az értékelést. Amennyiben a bizottság nem javasol ilyet, érvényben marad a tagállamok korábbi - jelenleg már 13 országban ratifikált, háromban pedig a ratifikáláshoz közeli állapotban lévő - döntése a januári csatlakozásról.

Hét eleji brüsszeli sajtóértesülésekben felvetődött, hogy a bizottság esetleg még most sem hoz döntést a záradék sorsáról. José Manuel Durao Barroso, a testület elnöke ezzel kapcsolatban kedden úgy nyilatkozott, hogy a bizottság mindenképpen javaslatot tesz a dátumra.

A testület kitart amellett a korábbi közlése mellett, hogy háromféle döntés lehetséges: a 2007. január elsejei belépés ajánlása, a csatlakozás elhalasztásának javaslása 2008. január elsejére vagy a 2007. január elsejei céldátum feltételekhez kötése. Brüsszeli források szerint e harmadik változat tűnik a legvalószínűbbnek: eszerint a bizottság olyan feltételhez kötné a 2007. január elsejei csatlakozási időpontot, hogy a két országnak fel kell gyorsítania reformjait, kivált a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harc, valamint az igazságügy területén.

A bizottságnál mindazonáltal arra is rámutatnak, hogy a testületet jogilag semmi nem kötelezi a záradékkal kapcsolatos végleges döntés mostani meghozására. Az esetleges halasztást Olli Rehn bővítési biztos és társai elvben később is javasolhatják. Az egyetlen feltétel az, hogy a javaslat időben érkezzen ahhoz, hogy a vele kapcsolatos költségvetési és adminisztrációs teendők még elvégezhetők legyenek.

MTI - fidesz.hu