Az épület vonzerejének növelése érdekében a helyi önkormányzat már a tavaly cselekedett, az akkor elkészített megvalósíthatósági tanulmány szerint a műemlék felújítása összesen mintegy öt-hatszázezer eurónak megfelelő lejbe kerül.
A Szilágy megyei település polgármestere szerint a (Borbély László által vezetett) román területrendezési és középítkezési minisztérium, valamint az országos beruházási főhatóság 950 ezer lejt biztosított a felújítási terv kivitelezésére. A múlt hónapban tartott közbeszerzési pályázat során egy szatmárnémeti céget bíztak meg a történelmi műemlék felújítási munkálatainak elvégzésével.
A polgármester reményei szerint a restaurálás első szakasza már a közeljövőben rajtolhat, ezt pedig a tervek szerint az év végére be is fejezik. A romániai szaktárca által biztosított összegből feljavítják a várkastély két sarokbástyáját, az épület tetőzetét, vakolatát, padlózatát, valamint a belső lépcsőket.
A felújítás sikeressége nagyon fontos az önkormányzat számára, hiszen azt az ígéretet kapták az országos beruházási hatóságtól, hogy ha a restaurálás első szakasza eredményes lesz, megkapják a teljes felújításhoz szükséges összeg másik felét is.
Szilágysomlyó középkori történelme szorosan összefonódik az Erdély történelmében fontos szerepet játszó Báthoryak életével. Ennek bizonyítéka a település központjában álló, romos állapotú várkastély is. A kastély 1351-ben került a Báthoryak tulajdonába, akik egészen a XVII. század közepéig birtokolták, időközben Somlyót téve uradalmi központtá.
A várkastély elkészülte előtt, a XV. században már létezett egy udvarház a településen, de helyette a XVI. században felépítették a romjaiban ma is látható épületet. Az épület a történelem folyamán sokszor volt elhanyagolt állapotban, de első igazi pusztulására 1660-ban került sor, amikor a törökök az uradalomhoz tartozó épületekkel együtt lerombolták. Később, a kuruc-labanc csatározások alatt Rabutin seregei pusztították. Az utolsó évtizedekben a város börtöne volt, majd a híres somlyói borok pincéjéül szolgált.
Napjainkra a várból a háromszintes kapuépület, a félköríves nyílású reneszánsz főkapu (rajta, a kiemelt zárókövön még felismerhetőek a Báthory-címer sárkányfogai) és két sarokbástya látható.
MTI - fidesz.hu