"Ludovít Stúr mellett Hurbannak is köszönhető, hogy ma szlovákul beszélünk, hogy hitelesen megerősíthettük (szlovák) nemzetiségünket, alkalmasságunkat a saját államiságunkra" - jelentette ki a négy és fél tonnás bronz lovas szobrot leleplező Ivan Gasparovic államfő a pénteki ünnepségen.
Több szlovák lap korábban már nem kevés iróniával írt Slota "nagyzási hóbortjairól." Úgy tudni, hogy a forgalmas útkereszteződés közepén felállított "megaszobor" Szlovákia első lovas szobra, s hogy az a történelmi személyiség, akinek alakját mintázza, annakidején "barmoknak nevezte a zsolnaiakat" - emlékeztetett Hurban egykori szavaira a Plus 7 dní.
A legnagyobb példányszámban megjelenő szlovák képes hetilap már előzetesen képes helyszíni riportban számolt be az eredeti költségekhez képest meghatszorozódott, 28 millió koronába került emlékmű telepítésének körülményeiről. Az egyik képen a monumentális szobor még fej és a kivont kardot tartó kar nélkül látható, egy másik fénykép viszont már a "becsomagolt" és eggyé hegesztett szobrot ábrázolja. A négy-öt méter magas lovas szobor mögött egy még magasabb, betonból épült szlovák jelkép, a hármas halom és a kettős kereszt látható.
A lap ugyanakkor egy hulladékgyűjtőben lefotózta a szlovák nemzeti mozgalmak vezéralakjának számító Ludovít Stúr szintén monumentális, hat milliós költséggel alig néhány éve - szintén Slota kezdeményezésére felállított - életnagyságot jócskán meghaladó egészalakos bronzszobrát, melynek eredeti helyén, Zsolna főterén Slota bevásárlóközpont építését engedélyezte, ezért Stúr szobrát le kellett bontani.
A pénteki szoboravatóról beszámoló TASR hírügynökség jelentése szerint a szlovák történelem nagyságait méltató avatóbeszédében a szlovák államfő azt mondta: "Ha ők nem lettek volna, talán már mi sem lennénk."
Slota, aki szerint a honfoglaló magyarok a szlovák anyák hasából karddal forgatták ki a csecsemőket, s aki már arra is buzdította a híveit, hogy "üljetek harckocsira és tegyük a földdel egyenlővé Budapestet" - a szobor kapcsán elhangzott bírálatokra válaszolva közönséges gyalázkodóknak nevezte azokat, akik a szobor 28 milliós költségeit bírálták és kritikusan észrevételezték, hogy a kolosszust egy forgalmas útkereszteződésben állították fel. A szobor azért itt áll, mert "hiteles akartam lenni, hiszen pontosan ezeken a helyeken szenvedtek vereséget a magyar honvédek" - hangoztatta.
Zsolna polgármestere nem pontosította, vajon milyen magyar vereségre, az ideológus, az író Hurban mely harci eseményen való részvételére gondol, az idő előtti szlovák parlamenti választásokat alig több mint egy hónappal megelőző szoboravatón.
MTI - fidesz.hu