fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egy nyertes a jobb hátsó sorból - A Népszabadság interjúja Nagy Gábor Tamással
2006. május 13., 17:42
Azzal, hogy Nagy Gábor Tamás legyőzte Kóka Jánost a budavári választókerületben, némi vigaszt nyújtott a Fidesz-tábornak. Egyébként harmadik ciklusát kezdheti a parlamentben, s emellett a nyolcadik éve polgármester. Mindez Budapesten csak neki sikerült a jobboldalon. Mégsem kirakatember.

- Hogyan értékelték legutóbbi győzelmét a Fideszben?

- Elvárták, és gratuláltak.

- Meghálálják a teljesítményét?

- Nem a háláért csinálja az ember.

- Akkor úgy kérdezem: kap új feladatokat?

- Van elég feladatom: két ciklus óta látom el a polgármesteri és a képviselői teendőket. Az Országgyűlésben a külügyi bizottságban is dolgozom 1998 óta, ami az én esetemben nem annyira utazásokkal, inkább háttérmunkával jár. A határon túli magyarokkal és az angolszász országok egy részének a diplomáciai testületeivel való kapcsolattartás tartozik hozzám. Ez láthatatlan munka, nem a villogásról szól. Korábban négy éven át az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének voltam tagja. Jelentős részem volt abban, hogy a moldvai csángókkal és a veszélyeztetett európai kisebbségekkel kapcsolatos ajánlást el tudtuk fogadtatni. Az ember azt végzi el, ami éppen adatik. Én fősodorban polgármester vagyok, és mellette ellátom választókerületem képviseletét. Tegyük hozzá, amikor kormányon voltunk, több sikerrel. A Sándor-palota felújítása például 1999-ben úgy kezdődött el, hogy a miniszterelnököt felhívtam a Várba, nézze meg, mi van itt. Körülnéztünk, és azt mondta, jó, meg lehetne csinálni. Mostanában a kormány nem nagyon kérdezi a véleményemet. A Glatz-féle várrekonstrukciós bizottság elhív ugyan az üléseire, de hiába mondtam el a szempontjaimat, nem vették figyelembe.

- A választói viszont igen. Mivel győzte meg őket?

- Azt hiszem, az országgyűlési választás a politikai értékek melletti voksolásról szól, és a győzelmet ennek is köszönhetem. A politikai értékválasztás nem azon az alapon dől el, hogy ígérek-e - például lakáseladást - vagy nem.

- Kóka János azt mondta, három éven belül megoldja a műemlék lakások privatizációját, amiben önök még csak a hatástanulmányoknál tartanak.

- Aki ezt mondja, talán nem is tudja, mennyi munka kell ehhez. De Kóka intenzív kampányának lehet jó oldala is: az állami cselekvési kényszert beülteti a döntéshozók fejébe. Mert érzésem szerint a Várat úgy magánosítani, hogy az állam ebben nem vállal szerepet, botor dolog. Ha nincs mögötte a többletfeladatokhoz igénybe vehető anyagi erő, akkor veszélyeztetjük a műemlékek sorsát. Az önkormányzatnak annyi lehetősége van, hogy ezt szorgalmazza. De miután ötször lepattantunk, azt éreztük, hogy másképp kell megoldani a dolgot.

- Ön szerint mikorra válnak eladhatóvá a vári műemlék lakások?

- Ha kormányon lennénk, sem mernék időpontot mondani. Ha feláll az új kabinet, megkeresem az illetékes minisztert, s le fogom tenni a koncepciót, amit szerintem végre kell hajtani. Ennek lényege, hogy a budai Várral külön törvény foglalkozzon, ez szülessen meg. S ha három hónapig nem változik semmi, akkor megpróbálok az önkormányzat szakértői keretéből kodifikátorokat toborozni, és egy törvényjavaslatot összehozni.

- Szüksége volna a Fidesznek egy nyerő főpolgármester-jelöltre...

- Nem vállalnám, s nem is érzem magam erre alkalmasnak. A főpolgármester az állam után a legnagyobb "vállalkozás" irányítója, állandó médiaszereplő. Én a csendes építkezések embere vagyok. Szeretem, ha hagynak békében dolgozni.

nol.hu - fidesz.hu