Ezentúl az adóbevallásokat nem közvetlenül az adóhatóságnak, hanem a Miniszterelnöki Hivatalnál működő úgynevezett elektronikus kormányzatnak kell benyújtani, amely tevékenység roppant mód megkönnyíti az adóalanyok és a könyvelők dolgát. A könyvelők terhelése minimum a duplájára emelkedett, a felelősségük megsokszorozódott, egyébként halálra élvezik a központi egyszerűség előnyeit. Nem is szólva a Miniszterelnöki Hivatalról, hiszen ezentúl nem kell az APEH-tól adatokat kérnie, ha belenézhetnékje támad valakinek az adóügyeibe, első kézből minden a rendelkezésére áll majd. Nem lesznek többé oly szövevényes álbotrányok, mint a "hosszú bájtok éjszakája", amikor a polgári kormányt rágalmazták azzal, hogy illetéktelenül kíváncsiskodott prominens ellenzékiek közteher-viselési hajlandóságáról. A törvénytelen akció nem történt meg, a vád minden alapot nélkülözött, ám maga az adatszolgáltatás és az adattárolási rendszer lehetőséget adott efféle sunyi feltételezések kiagyalására. A Medgyessy-kormány viszont nem mulasztotta el, hogy illegálisan magához ragadja az APEH teljes adatbázisát, de nem ám holmi visszaélések céljából! Olyasmiről szó sem lehetett! Mint László Csaba pénzügyminiszter nyíltan megvallotta, lemásoltatták az adatokat, de csak azért, hogy utána azonnal megsemmisítsék, ahogy azt a haladó szellemű, jogkövető magatartás megkövetelte. Mostantól másképpen lesz. A kormányzatnak nem kell többé titokban kilopatnia az adatokat a hivatalból, attól sem kell félnie, hogy törvénytelen adatkezeléssel vádolják, mert eleve ő kapja az elsődleges információkat, s adja tovább az APEH-nek. Egyszerű ez, akár az adócsalás.
Sajnos, vannak még kekeckedő állampolgárok, akik ezt a zseniálisan leegyszerűsített adatszolgáltatási rendszert támadják. Azt állítják a szemérmetlenek, ha a Miniszterelnöki Hivatal által működtetett portálon keresztül megy végbe az adóbevallás, akkor illetéktelenek is hozzáférhetnek az adatokhoz. Az APEH szigorú szabályzata garantálta a széles körű adatvédelmet, annak áthágása nem maradt titokban. Így derült ki, hogy nem volt "hosszú bájtok éjszakája", volt viszont László Csaba-féle "adatkimentés". Ellenben a szép nevű elektronikus kormányzat, hiába vezeti a megbízhatóságáról és tisztakezűségéről elhíresült Baja Ferenc maga, nem biztosítja a hasonló szintű adatvédelmet, miként erre a valószínűsíthető tényre már a Magyar Adófizetők Országos Szövetsége is felhívta a figyelmet. Az ombudsman állásfoglalásától függetlenül ez esetben nem csak adatvédelmi kétségek merülnek fel. Eddig mi, mezei közteherviselők úgy gondoltuk, az APEH politikai kurzusoktól, pártoktól független, ugyan hatósági jogosítvánnyal rendelkező, de mégiscsak szolgáltató hivatal, s nem valamely hatalmi végrehajtó szerv. A Miniszterelnöki Hivatalról, ha megfeszülünk, sem tudunk hasonló függetlenséget feltételezni, magyarán, ha eddig csak kósza találgatás volt, hogy a hatalom politikai pörölyként használja az ellenzékére nézve esetleg kellemetlen, hibás, téves, megkérdőjelezhető APEH-adatokat, a jövőben a kormányzat saját jogon visszaélhet a neki nem tetsző adóalanyoktól származó értesüléseivel. A demokrácia alapelvei sérülnek azáltal, hogy egy elvileg független hivataltól a kormány veszi át az adatszolgáltatás egyik speciális ágazatát, de ebben napjainkban semmi meglepő nincs.
Ma még nem világos, hogy a megváltozott adatszolgáltatási rendszer az új és bátor reformok szerves része-e, netán szimpla megszorításnak minősül, avagy a bevett, hétköznapi gyurcsányista jogtiprásként működik tovább, esetleg a Köztársaság térre beköltöztetik az APEH székházát, ha gyakorlatilag már úgyis ott van - alapvetően mindegy. Egyszerűbbé vált a világ.
Ugró Miklós, Magyar Nemzet
fidesz.hu