Az emlékmű elkészítésére pályázatot írt ki a csíkszeredai önkormányzat. A pályázatra tizenegy székelyföldi művész küldte be pályamunkáját. A jeligés alkotásokat megtekinthetik a város polgárai, észrevételeik figyelembe vételével dönt majd a műépítészekből és a - többnyire ötvenhatosokat tömörítő - volt politikai foglyok helyi szövetsége képviselőiből álló szoborbizottság.
A tér rendezésére ötmillió forinttal járul hozzá a magyar külügyminisztérium. Az erről szóló dokumentumot kedden délben írta alá a sajtó jelenlétében Szabó Béla főkonzul, a csíkszeredai magyar külképviselet vezetője és Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere.
"A véletlen hozta, hogy épp az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójának évében kezdhette meg működését a csíkszeredai főkonzulátus" - jelentette ki az MTI-nek Szabó Béla, aki szerint ugyanakkor ez az egybeesés lehetőséget teremtett a külügyi tárcának, hogy hozzájárulhasson egy, a magyar forradalomnak méltó emléket állító tér kialakításához.
Az emlékmű felállításának ötlete egyszerre fogalmazódott meg az ötvenhatosok szervezetében és a városi önkormányzatban. "Lévén, hogy mindkét kezdeményező ugyanazt akarta, összehangoltuk terveinket, erőfeszítéseinket" - jelentette ki a város polgármestere, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy külső segítség nélkül is megvalósította volna az önkormányzat a tér kialakítását és az emlékmű felállítását. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a magyar felajánlás a térrendezési munkálatok költségeinek negyven százalékát fedezi.
MTI - fidesz.hu