Az elnök szerint a kormánynak rossz a gazdaságpolitikája, bizonyos dolgokat pedig eltitkol.
El kell mondani valakinek az ország tényleges állapotát, az igazságot, ugyanis megpróbálják más színben feltüntetni a gazdaság állapotát a politikusok, a politikához közel álló kutatóintézetek - jelentette ki a jegybankelnök, majd hozzátette: az az érdeke az országnak, hogy a pénzüket Magyarországon befektetők világos és igaz képet kapjanak az ország gazdasági helyzetéről. Nagyon veszélyes ugyanis, ha egy jobb képet festünk nekik és aztán egyszer hirtelen találkoznak az igazsággal, és akkor mindenki elmegy egyszerre.
Járai szerint neki nem az feladata, hogy az elemzőket vagy az újságírókat boldoggá tegye, illetve hogy olyan nyilatkozatokat tegyen, amely tetszik a politikusoknak. Az ő feladata - mondta -, hogy a jegybankot úgy irányítsa, hogy az elérje a törvényben kitűzött céljait: azaz, hogy az infláció alacsony legyen, meglegyen a pénzügyi stabilitás.
A jegybank elnökének véleménye szerint a kormánynak nagyon rossz gazdaságpolitikája volt, s ezt ő már többször elmondta, most is így gondolja. A mostani helyzetet a császár új ruhájáról szóló meséhez hasonlította: "most, a választások után mintha megvilágosodott volna több száz gazdasági elemző, újságíró, politikus, most mindenki reformokat követel, és mindenki azt mondja, hogy rossz állapotban van az államháztartás, azonnal kiadáscsökkentések kellenek".
A jegybank elnök megismételte: szükséges lenne, hogy külső szakértőket - esetleg a Nemzetközi Valutalaptól - hívjunk a gazdaság, az államháztartás objektív elemzéséhez, mert "nem látjuk világosan még mindig a magyar gazdaság helyzetét és azt hiszem, hogy azok a politikusok, elemzők, akiknek nagy felelősségük volt a gazdasági helyzet romlásában, azok valahogy nem is biztos, hogy tisztán fogják ezeket látni" - érvelt az elnök.
Járai Zsigmond szerint léteznek eltitkolt tények is. Egyik ezek közül szerinte az, hogy sokkal nagyobb az adóssága az országnak, mint amennyi a hivatalos statisztikákban szerepel. A jegybank elnökének számítása szerint az adósság elérheti a GDP 65-66 százalékát is, míg a statisztikákban 60 százalék körülit vallanak be.
azeste.hu - fidesz.hu
Cikk: | Hazánknak létkérdés a pénzügyi fegyelem |