A Hospodárské Noviny című tekintélyes gazdasági és politikai napilap pénteki kiadásában megjelent interjúban Havel azzal indokolta döntését, hogy szeretné, ha a cseh politikában felfrissülne a levegő, és új emberek kerülnének a közéletbe.
"Fiatal korom óta zöld módon gondolkodtam, programjuk szempontjából közelinek érzem őket magamhoz, függetlenül attól, hogy a párton belül milyen frakcióharcok folynak" - jelentette ki Havel, s leszögezte: "A mi (cseh) politikai életünk kissé bűzös, állandóan ugyanazok az emberek. Úgy vélem, szükség lenne egy kis friss levegőre, s néhány új arcra."
Bár az exállamfő változásokat sürget, azt nem tartja feltétlenül szükségesnek, hogy a mai kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt ellenzékbe kerüljön. Úgy véli: nem lenne a legrosszabb, ha a szociáldemokraták kisebb pártokkal együtt maradnának hatalmon, s szociáldemokrata kormányt is el tud képzelni kommunista háttértámogatással.
"Nekünk, akik megéltük a kommunista időszakot, ez nem nagyon kedves. Ugyanakkor nem vagyok biztos benne, hogy ez lenne a legnagyobb veszély, amely az országot fenyegeti" - jelentette ki Havel, aki elnöki tisztségében sosem tárgyalt a kommunistákkal.
Az exállamfő szerint a mai cseh kommunista párt olyan, mint amilyen a francia vagy az olasz kommunista párt volt 30-40 évvel ezelőtt, s amelyek nem fenyegették a demokratikus rendszert, s talán ilyen irányú a cseh kommunisták fejlődése is.
"Akárhogy is van, nem érzem, hogy ez lenne a legnagyobb veszély, amely a fejünk felett lebeg. Természetesen jobbnak tartanám, ha sem a kormány, sem az elnök nem függnének a kommunistáktól" - mondta Havel, akit a szocialista rendszerben többször bebörtönöztek.
A Hospodárské Noviny Havel kommunistákról kifejtett véleményét meglepőnek, nyugtalanítónak és elfogadhatatlannak nevezte.
Havel ez alkalommal sem rejtette véka alá, hogy nem kedveli a jobboldali Polgári Demokratikus Pártot, amelyet Václav Klaus alapított, s amelynek államfőként is tiszteletbeli elnöke.
Az országot fenyegető legnagyobb konkrét veszélynek - a globális fenyegetettségen kívül - ugyanis éppen azokat a véleményeket minősítette, amelyeket "a Hradzsinból hallani". Példaként Havel megemlítette Klaus centralizációs törekvéseit, a civil szervezetek, kezdeményezések iránti ellenszenvét, az eltúlzott hazafiasságot, az EU és az ENSZ bírálatát. Mindezek az exállamfő szerint rokonságban vannak különösen Oroszországban, s kisebb mértékben Lengyelországban felmerülő hasonló véleményekkel.
A Hospodárské Noviny ezzel kapcsolatban megjegyezte: Havel ismét megmutatta, hogy elfogult Václav Klausszal szemben, aki a rendszerváltás utáni legnagyobb politikai ellenfele.
MTI - fidesz.hu