fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Románia: küzdelem a madárinfluenza ellen
2006. május 19., 15:44
Hadjárathoz fogható országos küzdelem van kibontakozóban Romániában a madárinfluenza terjedésének megfékezésére, a kilenc megye 43 fertőzésgyanús településén kialakult gócok felszámolására.

A román hírforrások péntek déli jelentései szerint a bukaresti szaklaboratórium 18 település esetében már visszaigazolta a gyorsteszteket a madárkór H5-ös vírusának jelenlétéről. Ugyanakkor nagy a valószínűsége annak, hogy a további 25 település esetében is igazolódnak a helyszíni tesztek, hiszen eddig egyetlen kórgyanús jelzést sem cáfoltak meg a bukaresti szerológiai vizsgálatok. Az eddigi adatok szerint az erdélyi Brassó megyével közvetlenül határos nyolc megye közül a székelyföldi Kovászna, továbbá a moldvai Vrancea, Buzau és Bákó, a havasalföldi Prahova és Valcea, az erdélyi Szeben, és az ez utóbbival szomszédos Fehér megyében van jelen a vírus. A Kárpátokon túli öt román megye több településén, az említett három érintett erdélyi megye egy-egy településén van jelen az állati járvány vírusa.

A legsúlyosabb helyzet természetesen a tavaszi madárinfluenza-vírus terjedését kirobbantó negyedik erdélyi megyében, Brassóban van. Ebben a megyében 12 falusi település és két város - Feketehalom és Fogaras - került vesztegzár alá, de pénteken Brassó városának méhkerteki városnegyedét karantén zárja el a külvilágtól. A Brassótól 20-25 kilométerre keletre fekvő Feketehalom, ahol három baromfitelep található, valóságos "biológiai bombaként" működött. Ugyanis bűnös felelőtlenségükért most ügyészségi vizsgálat alatt álló vagy már előzetes letartóztatásban levő baromfitelep-tulajdonosok és adminisztrátorok, állatorvosok és kereskedők közreműködésével Feketehalom egyik csirkeneveldéjéből H5-ös vírussal fertőzött csirkék kerültek az említett megyékbe. Aki ellen bűnügyi eljárás indult, arra 3-tól 10 évig terjedő börtönbüntetés vár. Elsősorban ők felelősek a járvány mostani fellángolásáért, melynek során két teljes város, Feketehalom és Fogaras, egy brassói negyed és mintegy másfél tucat falusi település vesztegzár alá került.

Egy másik feketehalmi telepről származó szárnyasok húsa állategészségügyi ellenőrzés nélkül került el távoli megyék, például Temes, Kolozs és Maros megye, valamint a román főváros, Bukarest üzleteibe is. Azóta a szabálytalanul forgalmazott baromfihús túlnyomó részét már kiszűrték és megsemmisítették a hatóságok, az eladott húst elfogyasztó lakosokat szigorú orvosi-közegészségügyi ellenőrzésnek, megfigyelésnek vetették alá. Ők és a beteg állatokkal közvetlen kapcsolatba került emberek megfelelő védőoltásban részesültek. A román állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági, továbbá a közegészségügyi hatóságok és a közlekedésrendészet hatalmas erőfeszítéseket tesz a fertőzött gócok felszámolásáért, a kór terjedésének megakadályozásáért. Mindenesetre péntek délig Romániában még senkin sem mutatták ki, hogy H5N1-es vírus fertőzte volna meg. Az eddig a bukaresti szakosított járványkórházba szállított valamennyi betegről kiderült, hogy nem kapta el a madárinfluenzát, mindössze többé-kevésbé súlyos légúti megbetegedés eseteiről volt szó.

Ennek ellenére a román egészségügyi minisztérium az eddig rendelkezésére álló mintegy 100 ezer adag védőoltáson (Tamiflu) túl további félmillió adag beszerzéséről intézkedett. A tárca meglévő készleteiből eddig 15 ezer védőoltást adtak be az orvosok a veszélyeztetett személyeknek, s a hét végén további 17 800 adagot küldenek ki az érintett megyékbe. Ezzel párhuzamosan a tárca elrendelte a szóban forgó területek lakosságának fokozott orvosi-egészségügyi felügyeletét, gyanú vagy szükség esetén pedig sürgősségi ellátását. Ezzel egyidejűleg fokozzák a lakosság ilyen járvány esetében szükséges egészségügyi felvilágosítását, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szervek pedig rendkívüli szigorításokat vezettek be a baromfihús-kereskedelemben, a közétkeztetési egységekben. Az illetékes román hatóságok közölték: ilyen körülmények között a kereskedelemben hivatalosan beszerzett és forgalmazott baromfihús - megfelelő, legalább 70 Celsius fokos hőkezelés után - minden veszély nélkül fogyasztható. E közlés ellenére az ágazati érdekvédelmi szervezet vezetői jelezték, hogy a tavaszi madárinfluenza-járvány kirobbanása óta Romániában mintegy 80 százalékkal csökkent a baromfihús kereskedelmi forgalma.

MTI - fidesz.hu