fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A háború utáni legnagyobb adóemelésről döntöttek
2006. május 19., 17:29
A nagykoalíció pártjainak (uniópártok, szociáldemokraták) parlamenti túlsúlyát kihasználva a háború utáni legnagyobb adóemelésről döntött pénteken a német alsóház, a Bundestag: a jövő évtől 19 százalékra emelik az általános forgalmi adó (áfa) 16 százalékos felső kulcsát.

Az élelmiszerekre, újságokra, könyvekre, vagy a helyi tömegközlekedésre érvényes 7 százalékos áfa változatlan marad. A Bundestag 396:146 arányban szavazta meg az emelést, hárman tartózkodtak. Az Angela Merkel kereszténydemokrata kancellár vezetésével novemberben megalakult nagykoalíciós kormány a bevételből egyrészt az államháztartást akarja szanálni, másrészt a munkanélküliségi biztosításhoz való hozzájárulást akarja két százalékponttal csökkenteni.

Németország egymást követő négy alkalommal sértette meg azt a kikötést, hogy az euróövezethez tartozó országokban az államháztartási hiány nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) három százalékát. Úgy tűnik azonban, hogy Németország már az idén,
az áfa emelése nélkül is képes eleget tenni az előírásnak, ezért a Bundestag döntése előtt heves bírálat érte az adóemelési elképzeléseket, amelyeket még a felsőháznak, a Bundesratnak is el kell fogadnia. A választási kampányban a szociáldemokraták ellenezték az uniópártok kétszázalékos emelési tervét, "Merkel-adónak" keresztelve azt el, a pénteki vitában viszont Peer Steinbrück szociáldemokrata pénzügyminiszter védelmezte az államháztartás konszolidálását is célzó lépést.

A Die Welt napilap számításai szerint az állampolgárokat és a vállalatokat 2007-ben 19,4 milliárd euró többletteher sújtja majd, 2008-ban 22,8 milliárd, 2009-ben pedig 23,3 milliárd. Az adófizetők szövetségének kimutatása szerint egy személyautó, amely az általános forgalmi adót is beleszámítva most húszezer euróba kerül, jövőre 20 517 euróba fog kerülni. A szakemberek azonban pontosan nem tudják megmondani, hogy mennyivel drágul az élet jövőre Németországban, s az áfa-emelés valójában mennyire fékezi le a konjunktúrát. Valószínűtlennek tartják, hogy az ipar és a kereskedelem a versenyhelyzet miatt egy az egyben áthárítja a fogyasztóra az emelést. A munkabérek járulékainak egyik komponense csökken, s a képet bonyolítja az is, hogy az áfa-kulcs emelése mellett jövőre egy sor kedvezménytől részben elesnek a munkavállalók, a szövetségi hivatalnokok például a karácsonyi pótlék felétől. Kurtítják a bejáróknak juttatott útiköltség-hozzájárulásokat is.

MTI - fidesz.hu