Sőt, évi negyvenmillióért is vállalom az utazó nagyköveti szerepet, ami ezekben a szűkös időkben az országnak nemcsak anyagi megtakarítás, de erkölcsi haszon is lenne, mivel az én hátam mögött nem súgnának össze a vendéglátók, hogy a marhája még élvezi is a halál kínos politikai parkólópályát.
Medgyessy Pétert azonban egészen más fából faragták. Talán a nyugtalan titkosügynöki múlt miatt kénytelen állandóan mozogni, vagy egyszerűen csak megszokta, hogy nem kell az útlevéllel matatnia és a határőrizeti szervek vizsgálatára várnia a repülőtéren, mert hogy a megpuccsolt miniszterelnök saját bejelentése szerint szívesen folytatná homályos célú mobil nagykövetségét. Gondolom maradt még egy-két egzotikus ország, ahová nem sikerült elkeverednie.
Ráadásul a jóléti államot két esztendő alatt megteremtő és leromboló szocialista kormányfő a Magyar Nemzeti Bank élén is el tudná magát képzelni. Végül is, aki ennyi fincsit tett a néppel, miért ne irányíthatná a honi pénzpolitikát? 1989 előtt is megtette, aztán milyen vidám barakk keveredett belőle. Legföljebb majd nem ő mondja el azt a beszédet, amiben arról lesz szó, hogy útelágazáshoz érkezett a nemzet, mert vagy mindenki belegebed a reformokba, vagy a magyar forint marad az unió egyetlen eurón túli nemzeti valutája örökkön örökké, és abba gebedünk bele.
Gyurcsány Ferenc árnyékában egyébként szokás mostanában Medgyessy Pétert a jobboldalon is kedvelni. Szeretetre méltó, kedves ember arcmása dereng föl a ködös félmúltból, egy kvázi polgáré, aki elegáns öltönyében kizárólag a jóra törekedett, ugyanakkor az SZDSZ-re meg mert rosszat mondani. Délibáb. Medgyessy Péter a Kádár-rendszer máig harcoló elit alakulata. Aki az MNB élén végre megvalósíthatná választásnyerő programjának legmarkánsabb pontját, a forintócsítást, nehogy a lakosságnak akadjon olyan részhalmaza, amelyik kimarad az általános szívásból.
Mert ne legyenek illúzióink, ez a mostani, dübörgő reform is olyan lesz, mint amilyeneket a szocialisták máskor is össze szoktak kalapálni. A kormányalakítási zűrzavarból mindig jól értesülő Népszabadság például arról számolt be, hogy: "számítások szerint a járulék 3 százalékpontos emelése önmagában 180 milliárd forintot hozna. Az alapdíj bevezetése pedig legalább százmilliárdot - a nyugdíjasokra kiterjesztett változatban az összeg biztosan elérné a 200 milliárd forintot évente, de még meg is haladhatja azt. A jövő évi változások között a személyi jövedelemadó kedvezményeinek megszüntetése szerepel - ez a 2004-es igénybevételi adatok alapján akár 130 milliárdos megtakarítást is hozhat az államnak. Ezen felül más, eddig nyilvánosságra került tervek megvalósítása - így az áfaemelés, az értékalapú (és a luxusadóval szemben működő) ingatlanadó bevezetése, a társasági adó emelése - esetén akár 900 milliárdos bevételt is hozhat a költségvetésnek az adócsomag. Ez azt jelentené, hogy a kiadási oldal, az állami működés érdemi átalakítása nélkül is a 2010-es euróbevezetéshez szükséges mértékben csökkenhetne a büdzsé hiánya."
Nem kell tehát hozzányúlni a jó káderekkel teletömött állami vízfejekhez, hiszen a nép majd demokratikusan összeadja a közös sikerhez szükséges forintkákat. Az ATV fórumából úgy is kiderült már, hogy a nyugdíjasok kifejezetten kívánják a pénztárca-zsugorító intézkedéseket, és szurkolnak az egykulcsos áfáért meg az amerikai típusú egészségügyi rendszerért. Persze azért egy békekölcsön még lendíthetne az ügyön.
Dévényi István; hetivalasz.hu
hetivalasz.hu - fidesz.hu