Az állami CYBC televízióban közölt eredmény szerint a kommunista Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártja (AKEL) szerezte a legtöbb szavazatot 31,16 százalékkal, míg konzervatív riválisa, a Demokratikus Tömörülés (DISY) a voksok 30,33 százalékához jutott.
Mindkét nagy párt jelentősen visszaesett a 2001-es választási szerepléséhez képest. A választások igazi győztese Tasszosz Papadopulosz elnök centrista Demokrata Pártja, amely a szavazatok 17,91 százalékához jutott, számottevően jobban szerepelve, mint a legutóbbi parlamenti választásokon. Az 1974 óta megosztott Ciprus görögök lakta részén jelenleg az AKEL és a Demokrata Párt alkot koalíciót. A ciprusi belpolitikai rendszerben a parlamenti választások eredménye nem befolyásolja közvetlenül a kormány összetételét. A kormány tagjait az államfő nevezi ki, akit viszont egy különálló választáson választanak meg ötéves időtartamra. (A következő elnökválasztás 2008-ban esedékes.)
Egyes megfigyelők szerint a választók az ENSZ ciprusi újraegyesítési tervének elutasításáért jutalmazták Papadopulosz elnököt a többletszavazatokkal. A ciprusi görögök 2004 áprilisában népszavazáson elvetették a világszervezet újraegyesítési tervét. (A sziget északi részén élő török közösség áldását adta a tervre egy hasonló népszavazáson.) A görög elutasításban sokak szerint meghatározó szerepe volt az államfőnek, aki kezdettől fogva ellenezte a tervet. A földközi-tengeri szigetország - Észak-Ciprus 1974-es török megszállása óta - megosztott a déli részen élő görög és az északi részen élő török közösség között. Egy Athén által támogatott puccskísérlet, amely a Görögországgal való egyesülést célozta, váltotta ki a török inváziót.
A nemzetközi közösség a ciprusi görögök kormányát ismeri el, a sziget görögök lakta része léphetett csak be 2004-ben az Európai Unióba. Az északi területen működő kormányt egyedül Törökország tekinti legitimnek. Megfigyelők szerint a választások eredménye arra utal, hogy nem változik Ciprus politikája, azaz a kormány továbbra is ellenzi az ENSZ újraegyesítési tervét, s rendkívül kritikus Törökország esetleges uniós csatlakozásával szemben. Az eredmény azt is valószínűsíti, hogy megnőttek Papadopulosz 2008-as elnöki újjáválasztásának esélyei. A vasárnapi parlamenti választásokon a részvételi arány 89,02 százalékos volt.
MTI - fidesz.hu