fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Csehország lehet az első, ahonnan kivonul az EBRD
2006. május 22., 17:50
Csehország lehet az első az új EU-tagországok közül, ahonnan kivonul a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), közölte hétfőn Londonban a cseh jegybank elnöke.

Zdenek Tuma az EBRD éves londoni közgyűlésén, a kormányzók lésén jelentette be, hogy országa jövőre már valószínűleg nem kér új finanszírozást a kelet-európai átalakulás pénzügyi segítésére 15 éve alakult banktól. Tuma ezt "fontos jelzésnek" nevezte.

A cseh bejelentés egy nappal követi annak az új stratégiának a hivatalos elfogadását, amelynek alapján 2010-ig az új EBRD-finanszírozások zömét átcsoportosítják Közép-Európából a jóval kevésbé fejlett keleti-délkeleti kedvezményezett országokba.

Az új stratégiát - amelyet az EBRD igazgatótanácsa már két hete elfogadott - a kormányzók, vagyis az egyes részvényes országok kormányzati képviselői a bank vasárnap kezdődött idei londoni közgyűlésének első munkanapján jóváhagyták.

A jóváhagyó kormányzói nyilatkozat szerint a jövőbeni EBRD-finanszírozások fő célterülete Oroszország, Délkelet-Európa, a kaukázusi térség és Közép-Ázsia lesz. A finanszírozási forrásokat azokból a közép- és kelet-európai országokból csoportosítják át, amelyekben "a

A kormányzók által hivatalosan jóváhagyott új stratégia kimondja, hogy az EU tagjává vált nyolc EBRD-kedvezményezett közép-európai és balti állam 2010 végére "kiérik" a bankból, de az nincs egyértelműen leírva, hogy az EBRD addigra teljesen felszámolja e térség finanszírozását.

Ezt Jean Lemierre, az EBRD elnöke sem mondta ki, amikor az igazgatótanács által május 10-én elfogadott új stratégiát még aznap ismertette Londonban újságírókkal. Lemierre akkori ismertetése szerint a bank tevékenységi területén belüli legfejlettebb országok - amelyek 2001-ben az új finanszírozásoknak még a 45 százalékát kapták - 2010-re, a még nem EU-tag Horvátországgal együtt kevesebb mint 6 százalékkal fognak részesedni a finanszírozásokból.

Ugyanezen idő alatt Oroszország részesedése 22 százalékról 41 százalékra, az átalakulás korai szakaszában járó kedvezményezett országoké 33 százalékról 53 százalékra növekszik.
Mindez azt jelenti, hogy Magyarország és az EU-taggá vált többi EBRD-kedvezményezett, valamint Horvátország 2010-ben együtt is kevesebb mint 250 millió euró új finanszírozást kap a banktól a 2006-ra tervezett 550 millió euró helyett, miközben Oroszország az új stratégia záróévében 1,6 milliárd, a többi térségi állam 2,0 milliárd euró EBRD-támogatásban részesül.

MTI - fidesz.hu