fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Régi reflexek
2006. május 24., 07:31
Feltartóztathatatlannak tűnő módon terjed a madárinfluenza Romániában: a hét elején már kilenc megye negyven pontján voltak fertőzött területek és további huszonnégy településen hoztak a gyorstesztek nyugtalanító eredményt. Kiderült, hogy a Kovászna megyei Málnáson nem a H5N1, viszont Segesváron már az emberre is veszélyes vírust találták meg, és rendeltek el öt utcában karantént.

Hétfő este aztán bombaként robbant a román közéletben a hír: a román titkosszolgálat jelentése szerint a Magyarországról és Szlovákiából származó import baromfi okozta a fertőzéshullámot. A vizsgálatot Traian Basescu elnök rendelte meg, de tegnap már azt nyilatkozta Calin Popescu-Tariceanu kormányfő, hogy "nem tartalmaz egyértelmű bizonyítékot" arra vonatkozóan, hogy külföldről importált élő állatok hurcolták volna be a vírust Romániába.

A Román Hírszerző Szolgálat tegnap délután - főként a sajtó nyomására - a honlapján nyilvánosságra hozta a jelentést. Ebben az áll, hogy a közegészséget és a lakosság élelmezési biztonságát veszélyeztető helyzet nem a vándormadaraknak köszönhetően állt elő, hiszen nincsenek jelentős tavak Feketehalom környékén, ezzel szemben "nem zárható ki" az élőállat-import miatti fertőzés. A titkosszolgálat szerint a határokon nem volt megfelelő az állatorvosi ellenőrzés akkor, amikor egy feketehalomi cég 48 860 napos pulykacsibét importált januárban Bábolnáról. A jelentésből az is kiderült, hogy egy nagyváradi cég (amelynek jellegzetesen magyar nevű az ügyvezetője) nyolcezer szárnyast szállított Feketehalomra. E két transzportból április 23. és 28. között elhullott huszonkilencezer, a tetemeket pedig elásták. Egy másik Brassó megyei cég Nyitráról importált közel ötvenezer csirkét, később náluk is felütötte fejét a madárinfluenza.

A SRI jelentésének szinte minden részletét cáfolták tegnap. Az érintett cégek igazolni tudják, hogy az állomány kólibaktérium-fertőzésben hullott el (ez gyakori betegség a csirkefarmokon és nincs köze a H5N1 vírushoz), a fertőtlenített gödrökbe való elföldelésre engedélyt kaptak a megyei szakhatóságtól. Időközben az EU westbirdge-i állat-egészségügyi laboratóriumában kimutatták, hogy a madárinfluenza-vírusnak ősszel a Duna-deltában megjelent törzse fertőzött most Brassó megyében. Az is lényeges érv, hogy Magyarországon eddig csak vándormadarakban találták meg a kórt, ott egyetlen háziállat sem betegedett meg eddig, és a vámhivatal tegnap azt is nyilvánosságra hozta, hogy több tucat romániai vállalkozás importált élő csirkét tőlünk, de másutt nem jelentettek megbetegedéseket.

A román titkosszolgálat azt tette, ami évtizedek óta a feladata: a belpolitikában is egyre nagyobb hullámokat verő, egyelőre kezelhetetlennek tűnő fertőzéshullámhoz legyártott egy kézenfekvő magyarázatot. Most pánik van Romániában: a főváros egyes kerületeiben emberek ezreit helyezték karantén alá (nem mehetnek sem iskolába, sem dolgozni, csak a súlyosan beteg emberek hagyhatják el a vesztegzárat), tízezrével irtják ki a sok falusi embernek biztos élelmet jelentő háziszárnyasokat. A miértre egyszerűbb volt kitalálni egy sokszor bevált magyarázatot: a baj miatt a magyarok - külföldiek - a hibásak, nem a farmokon néhol tapasztalható tragikus higiénikus viszonyok, a Dacia-csomagtartókból árult naposcsibék, az emberi és adminisztrációs hanyagságok. Az unióhoz csatlakozni akaró Romániának igen rosszkor jött a mostani fertőzéshullám.

Azt viszont még meg kellene tanulni, hogy ilyenkor a mellébeszélés, a dezinformáció többet árt, mint amennyit használ.

Lukács Csaba, Magyar Nemzet