Bár teljes a hírzárlat, körvonalazódnak az új gázárrendszer főbb irányai. Ennek alapelve: aki "módosabb", annak jóval többet kell majd fizetnie a gázért. Azoknak tehát, akik nem tudják majd valamilyen papírral igazolni szegénységüket, jelentősebb, átlagosan 25-30 százalékos gázáremelkedéssel kell számolniuk.
A kormány nem azonnal, hanem másfél-két év alatt elnyújtva kívánja bevezetni az "igazságosabb" rendszert. Erre már csak az is jó okot szolgáltat, hogy július elsején a tarifamódosításon túl a hatósági gázárakat is a nemzetközi viszonyokhoz kell igazítani. Ráadásul az év során a termék 15 százalékos áfája 20 százalékra emelkedhet, de a jövő év elején várható piacfelszabadítás is okozhat meglepetéseket a módosabbaknak.
Noha a változtatás szükségességét kormánykörökben többnyire elvi okokkal, illetve az Európai Unió előírásaival magyarázzák, tény, mára a gázártámogatásra fordítható pénz is elfogyott. A jelenlegi rendszer, különböző mértékben ugyan, de minden lakossági gázfogyasztót támogat a költségvetésből. Igaz, az árkiegészítés mértéke évi 0-1500, 1500- 3000, illetve 3000 köbméter feletti fogyasztás esetén különböző. A támogatás forrásául szolgáló alapba a Mol fizet adójellegű járulékot, amelynek az évi számítható mértéke néhány tízmilliárd forint. Idén azonban az árkiegészítésekre több mint százmilliárd forintot kellett innen költeni. Ehhez csak azért nem volt szükség a központi költségvetés tízmilliárdjaira, mert a Mol időközben egyszeri tételekből további 80 milliárdot fizetett be. A Mol, illetve a hasonló stratégiai helyzetbe került E.ON várhatóan már nem ad többletpénzt. Hosszú távon tehát olyan támogatást kell kidolgozni, amely évente nem igényel többet néhány tízmilliárd forintnál.
A Népszabadság értesülései szerint a támogatás igénybevételéhez már júliustól szükségessé válnak azok a jogcímek, amelyek alapján valaki rászorulónak minősül. Ebbe a körbe - a teljesség igénye nélkül - tartozhatnak akár a rendszeres szociális segélyben részesülők, a tartósan munka nélkül lévők, a három vagy több gyereket nevelő nagycsaládosok, a rokkantak, az 50 ezer forint alatti nyugdíjban, időskorúak járadékában, rendszeres szociális járadékban részesülő idősek vagy a gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak. Az év második felétől ennek alapján feltehetőleg az önkormányzatok feladata lesz a gázártámogatás kedvezményezettjeinek meghatározása.
Az első szakaszban ugyanakkor 1500 köbméter éves fogyasztás alatt a lakosság számára továbbra is alanyi jogon járna az árkiegészítés. A lapnak arról egyelőre nincs információja, hogy az 1500 köbméternél többet fogyasztó rászorulók erre a fogyasztási menynyiségre milyen áremelkedéssel kalkulálhatnak, de a szakértők szerint az közelebb lesz a tíz százalékhoz, mint a 25-30-hoz.
Ennek értelmében a számítások alapján júliustól mintegy egymillió háztartás 1500 köbméter feletti fogyasztása kerülne ki a támogatott körből. A nem lakossági közüzemi árak júliustól valamivel több mint tíz százalékkal emelkedhetnek; arról egyelőre szintén nincs döntés, hogy a közintézmények, illetve a lakossági célú hőszolgáltatók kapnak-e majd ezt ellensúlyozó ártámogatást.
Forrás: Népszabadság, 2006. május 24.