fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A román oktatási minisztérium beperelését fontolgatják
2006. május 24., 20:15
A Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) a román oktatási minisztérium beperelését fontolgatja amiatt, hogy a romániai magyar gyerekeknek nem egyenlő esélyek mellett tanítják a román nyelvet - jelentették be szerdán Kolozsváron.

Szász Csaba, az önálló magyar egyetemért, valamint a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) magyar tagozatának fokozottabb önállóságáért küzdő BKB tagja egy szerdai sajtótájékoztatón emlékeztetett, hogy tavaly decemberben petícióval keresték meg a Román Diszkriminációellenes Országos Tanácsot. Beadványukban a romániai magyar gyerekek általános iskolai románnyelv-oktatási és -vizsgáztatási módszere miatt tiltakoztak. Szerintük a magyar anyanyelvű gyerekeket hátrányosan megkülönböztetik azzal, hogy a román nyelvet anyanyelvként tanítják az iskolában, a líceumba jutáshoz szükséges, az általános iskolai
I-VIII. osztályt lezáró képességvizsgán pedig ugyanolyan követelményeket állítanak fel velük szemben román nyelvtudásból, mint a román anyanyelvű társaik esetében. Azt kérték a tanácstól, hogy a magyar anyanyelvű gyermekeknek idegen nyelvként oktassák az államnyelvet, s a vizsgakövetelmények is ehhez igazodjanak.

A diszkriminációellenes tanács válaszában elismerte, hogy román és magyar gyerekek között e tekintetben sérül az esélyegyenlőség elve. A testület javasolja az oktatási minisztériumnak, hogy "elfogadható határidőn belül" független szakbizottságot állítson fel a probléma vizsgálatára. A BKB tagjai jelenleg vizsgálják az oktatási minisztérium perbe fogásának lehetőségét.

A sajtótájékoztatón Kása Zoltán, a BBTE matematika szakos oktatója közölte: az általuk megkeresett jogászok szerint a Bolyai Egyetem jogilag továbbra is létezik, mivel az 1959-ben a román nyelvű Victor Babes Egyetem és a magyar tannyelvű Bolyai Egyetem összeolvadásából létrejött Babes-Bolyai Tudományegyetem alapító okirata nem létezik. Az akkori kommunista hatalom miniszteri tanácsának kellett volna kiadnia határozatot a román és a magyar tannyelvű egyetem egyesítéséről, de szerinte ilyen dokumentum nem létezik. Az MTI azon kérdésére, hogy ez az adalék a BKB egyik célkitűzését, az önálló magyar egyetem visszaállítását segítené-e, Hantz Péter, a BKB szóvivője elmondta: egyelőre nem döntöttek, hogyan lépnek tovább az ügyben, hiszen jogászaik még vizsgálják a szóban forgó kérdést.

MTI - fidesz.hu