Ursula Plassnik, az unió soros elnökségét betöltő Ausztria külügyminisztere a héten nyíltan felvetette: meg kellene hosszabbítani azt a "reflexiós folyamatot", amely az uniós alkotmány tavalyi franciaországi és hollandiai elutasítása után kezdődött. Emlékeztetett arra, hogy az azóta eltelt egy évnyi "gondolkodási idő" leteltével sem várható, hogy "fehér füst száll majd fel a tanácskozás színhelyéről, vagy fehér nyulat varázsolnak elő a cilinderből". Plassnik elutasította, hogy "kimazsolázzák" az EU alkotmányának szövegét, illetve, hogy bővítési stopot határozzanak el. Utalt arra, hogy az alkotmányt eddig az EU 15 tagországa iktatta törvénybe. Nem lehet jó lelkiismerettel megváltoztatni, megrövidíteni, vagy bővíteni egy olyan szöveget, amelyet törvényhozások már elfogadtak. Az osztrák sajtó értesülései szerint Plassnik a kétnapos tanácskozás résztvevőihez küldött meghívójában felvetette, hogy a júniusi EU-csúcsig sem születhet megoldás a kérdéskörben, ezért az EU-tagoknak meg kellene állapodniuk a "reflexiós folyamat" meghosszabbításában.
Wolfgang Schüssel kancellár egy német lapnak adott nyilatkozatában már ütemtervet is javasolt az alkotmány sorsának rendezésével kapcsolatban. A kereszténydemokrata politikus a Financial Times Deutschlandban közölte, hogy a válság megoldása érdekében a júniusi EU-csúcson "konkrét ütemterveket" kíván javasolni. "Okos dolog lenne, ha 2007-ben, vagy legkésőbb 2008 elejére végleges döntés születne a szövegről... Azt kellene célul tűznünk, hogy az alkotmány az új Európai Parlament és az új Európai Bizottság megalakulásával (2009) egy időben hatályba léphessen" - mondta Schüssel. A kancellár szerint az alkotmány mostani szövegéhez kellene igazodni, mert "nincs jobb szövegünk, nehéz lesz jobb szöveget találni". Angela Merkel minapi nyilatkozata szerint azonban elképzelhető az alkotmány szövegének a megváltoztatása, mert a német kancellár elképzelhetőnek tartja például az európai keresztény gyökerekre utalás formulájának a szövegbe illesztését is.
Az osztrák sajtó arról is beszámolt, hogy az uniós külügyminiszterek tanácskozásához időzítve Klosterneuburgban demonstrációt tart a Voice for Europe elnevezésű szervezet, amely Törökország EU-csatlakozásával szemben lép fel. Az egy évvel ezelőtt alapított, már 13 EU-tagország képviselőit összefogó szervezet arra akarja figyelmeztetni az uniós külügyminisztereket, hogy a Törökországgal kapcsolatos tárgyalásokon "vegye figyelembe az európai polgárok véleményét és a koppenhágai kritériumokat".
MTI - fidesz.hu