fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Törcsvár visszakerült a Habsburgok tulajdonába
2006. május 27., 17:29
Visszaadta a román állam a Habsburg-család leszármazottainak tulajdonába a törcsvári (Bran) várkastélyt. A visszaszolgáltatásra és a várkastély további adminisztrálására és felhasználására vonatkozó okmányokat pénteken írták alá a középkori múzeummá átalakított várban.

A Habsburg Domokos nevére szóló visszaszolgáltatási okmányt román részről a vármúzeum igazgatója, az ingatlan további gondozására-adminisztrálására vonatkozó megállapodást pedig a román kormány nevében Adrian Iorgulescu művelődési és vallásügyi miniszter, valamint a tulajdont birtokba vevő örökös látta el kézjegyével. A történelmi műemlékként számon tartott várkastélyban működő múzeum három évig megmarad a román kultusztárca fennhatósága alatt működő közintézménynek, amelynek igazgatótanácsába azonban ezentúl az örökségét átvevő tulajdonosnak is lesz egy képviselője.

Habsburg Domokos, aki Mária egykori román királyné Ilona (Ileana) nevű leányának a fia, II. Károly volt román király unokaöccse megindultságával küszködve, román nyelven mondott köszönetet mindazoknak a románoknak, akik lehetővé tették számára, hogy birtokba vehesse jogos örökségét. Emlékeztetett rá, hogy csaknem hét évtizeddel ezelőtt, tíz éves korában volt kénytelen elhagyni Törcsvárat, amikor a kommunista rendszer hatóságai elűzték őket az országból. Habsburg Domokos hangoztatta: a várkastély "mindig megmarad Románia egyik szimbólumának".

A XIV. század második felében Nagy Lajos magyar király utasítására az Erdélybe telepített szász közösség által építtetett várkastély a román turisztika egyik vonzási központjává vált. Különösen azóta és amiatt, hogy Bram Stoker skót író Drakula című regényében összefüggésbe hozta Törcsvárat a Drakula-legendával. A várkastélyt, amely a hozzá tartozó területtel és a rá épített más ingatlanokkal együtt az idők folyamán Brassó város tanácsának birtokába jutott, a Cenk alatti város elöljárósága 1920-ban Mária román királynénak adományozta elismerése jeléül annak, hogy hozzájárult Erdély Romániával történő 1918. évi egyesüléséhez. Mária királyné rendbe hozta és berendezte a várkastélyt, majd leányára, Ilona hercegnőre, II. Károly volt román király leánytestvérére hagyta örökségként. 1948-ban, a királyi család Romániából történő kiutasítása után a várkastély a román állam tulajdonába került. A várat azonban elhanyagolták és kifosztották. A várkastélyt 1956-ban nyitották meg részlegesen a nagyközönség számára, miután középkori történeti és művészeti múzeumot létesítettek benne. A több mint 1200 méter magasságban, egy kiemelkedő sziklabércre épült törcsvári lovagvár és környéke évtizedeken át a román történelmi filmek előszeretettel használt forgatási színhelyéül szolgált. 1987-ben megkezdték a vár restaurálását, amit 1993-ban befejeztek.

MTI - fidesz.hu