Nem erősítette meg az egyéves halasztásról elterjedt híreket az osztrák külügyminiszter asszony, helyette arról beszélt, hogy német részről készség mutatkozott arra: a 2007 első felében esedékes soros EU-elnökség végére Berlin kompromisszumos elképzelésekkel álljon elő. Plassnik egyébként arra helyezte a hangsúlyt, amiben a tagországok egyetértettek: 2009-ig kívánatos tisztázni a dolgokat, ez ugyanis az európai választások éve, ekkor alakul új Európai Parlament, Európai Bizottság - cikkezik a Világgazdaság.
Közös sajtóértekezletükön José Manuel Barroso bizottsági elnök cáfolta, hogy felvetődött volna az "alkotmányos" név elvetése. De - tette hozzá - annak érdekében, hogy minél többen támogatni tudják, "eljöhet ez a nap is". Addig is - hangsúlyozták mindketten - a legfontosabb feladat most: sikeres projekteken keresztül demonstrálni az EU hasznosságát. Ilyen lehet hatékony megoldások kialakítása például energiapolitikai, bevándorlási, kutatás-fejlesztési ügyekben.
Az EU-jövő részeként megvitatták a bővítést is. Barroso szerint mindenki az unióban akarja látni 2007-től Bulgáriát és Romániát, feltételezve, hogy házi feladataikat addigra teljesítik. A találkozón támogatták azt is, hogy európai perspektívát megerősítő üzenetet fogalmazzanak meg a júniusi csúcson a Nyugat-Balkán számára. Montenegró kapcsán hírek szerint egyes résztvevők fenntartásokat fejeztek ki a jogállami feltételek bizonyos gyengéi, a szervezett bűnözés nagy befolyása miatt.
MNO - fidesz.hu
Cikk: | Legkésőbb 2009-re lesz EU-alkotmány |
Cikk: | Mentsétek meg az Alkotmányt! |