Per Stig Moller a Politiken című dán napilap internetes oldalán hétfőn megjelent nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a népszavazásra nem feltétlenül van szükség, ha csak a játékszabályok változnak meg. Hozzáfűzte, hogy a nizzai szerződést is úgy ratifikálták, hogy nem volt szükség népszavazásra.
"El tudom képzelni, hogy 2008 tavaszán képesek leszünk elfogadni egy szerződést egy kevesebb kötelmet tartalmazó változatban, a szükséges intézményi módosításokkal" - mondta a miniszter, aki a külügyminiszteri tanács hétvégén tartott klosterneuburgi informális ülése után fejtette ki álláspontját.
Az uniós külügyminiszterek némelyike a tanácskozáson felvetette, hogy alkotmány helyett más elnevezéssel - alaptörvény vagy alapszerződés néven - készített dokumentumokban is rögzíthetnék az unió jogi alapjait. A miniszterek ugyan semmiféle döntést nem hoztak az alkotmány sorsával kapcsolatban, de körvonalazódott egy ütemterv, amely a jövő év júniusáig meghosszabbodik az a "reflexiós időszak", amely az alkotmány tavalyi franciaországi és hollandiai népszavazási elutasítását követően kezdődött. Wolfgang Schüssel, a soros EU-elnök Ausztria kancellárja a Die Presse című napilapban hétfőn megjelent interjúban elutasította azokat a felvetéseket, hogy az alkotmányt egyszerűbb szerződéssel vagy szerződésekkel váltsák fel.
Dániában tavaly szeptemberre írták ki a népszavazást az uniós alkotmányról, de a franciaországi és a holland bukás után törölték a referendumot. A liberális-konzervatív kormánykoalíció kulcsfontosságú szövetségese, a szélsőjobboldali Dán Néppárt, valamint a baloldali ellenzék is azonnal elutasította a külügyminiszter felvetését.
MTI - fidesz.hu