Magyarországon a koraszülések aránya kilenc százalék körüli, míg a legmagasabb nyugat-európai érték is csak öt százalék - ismertette az adatokat az idén 16. születésnapját ünneplő alapítvány szakmai ügyvezetője sajtótájékoztatón.
A koraszülés következményei különféle sérülések, fejlődési zavarok lehetnek, de a tünetek mielőbbi felismerésével és a minél korábban megkezdett terápiával lehetővé válna, hogy egészséges gyermek váljon a koraszülött csecsemőkből vagy csökkenthető lenne a károsodás mértéke - mondta Schultheisz Judit.
Ismertetése szerint a korai felismerésnek és a megfelelő terápiának köszönhetően az alapítvány intézményeiből, ahol a gyógyítás a család aktív közreműködésével folyik, a sérült gyerekek 80 százaléka távozik gyógyultan.
Schultheisz Judit elmondta: az alapítvány nemzetközileg is elismert gyógyító specialitása a korai vízi terápia, amelynek során a csecsemők gyógymedencében, gravitáció nélkül, könnyebben tanulhatják meg a legalapvetőbb mozgásmintákat.
Programjaikon az integráció jegyében együttesen vesznek részt sérült és egészséges gyermekek. Az alapítvány a szülési sérült koraszülöttek és csecsemők korai diagnosztikájával és saját fejlesztésű terápiás módszereivel eddig ötezer idegrendszeri, mozgás-, érzékszervi és értelmi sérüléssel született kisgyermeken segített.
Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke a születésnap alkalmából elismerően nyilatkozott az alapítvány munkájáról, mint mondta, professzionális, a modern tudomány legfrissebb eredményeit is felhasználó tevékenységükkel az egészségügyi ellátásból hiányzó,"igazából nem nagyon támogatott" területen segítenek.
A Gézengúz Alapítvány három központjában - Óbudán, Budakalászon és Győrben - jelenleg 560 családdal foglalkoznak. Az alapítvány működéséhez évente 140 millió forintra van szüksége, ebből 17,5 millió forint az állami támogatás - ismertette Schultheisz Judit.
MTI - fidesz.hu