Az Európai Parlament azért döntött úgy, hogy elhalasztja a szavazást a guantánamói amerikai fogolytábor felszámolását követelő állásfoglalásról, mert meg akarja várni az ügyet a helyszínen vizsgáló öt EP-képviselő beszámolóját.
Ez azonban nem akadályozta meg a brüsszeli testületet abban, hogy előző nap vitát folytasson a témáról, s itt Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter (az EU soros elnöke jelenleg Ausztria) nagyon határozottan fogalmazott. Mint mondta, Guantánamo egy "anomália", s ezért az amerikai hatóságoknak a lehető leghamarabb be kellene zárni a fogolytábort. Plassnik azt is megemlítette, hogy egyes információk szerint a bebörtönzöttek közül néhányan elfogásuk idején még a 18. évüket sem töltötték be, azaz az ENSZ megfelelő konvenciója értelmében még gyereknek számítottak. "Ez különösen aggasztó" - szögezte le a miniszter.
A guantánamói táborban főként olyan egyéneket tartanak fogva az amerikaiak, akiket Afganisztánban fogtak el a 2001. szeptemberi terrortámadásokat követően. A táborban mintegy 460 embert őriznek, s közülük eddig csak 10 ellen emeltek hivatalosan vádat.
Az Európai Parlament ugyanakkor csütörtökön megszavazta azt a jelentést, amely általában az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokkal foglalkozik. E szöveg foglalkozik Guantánamo ügyével is, hangsúlyozva: "mind az Egyesült Államoknak, mind az EU-nak érdekében áll véget vetni azon jogi bizonytalanságnak, amelybe a guantánamói haditengerészeti bázis Delta táborában tartott foglyok az odaérkezésük pillanatában kerültek". A határozat szerint a fogva tartottak számára biztosítani kell az igazságszolgáltatáshoz való azonnali hozzáférést, valamint azt, hogy a háborús bűnökkel vádolt foglyok tisztességes eljárásban részesüljenek a nemzetközi humanitárius jog szerint és a nemzetközi emberi jogi eszközökkel teljes összhangban.
Az Európai Parlament 2004 októberében már elfogadott egy határozatot a Guantánamón fogva tartottak helyzetéről. Eszerint "a terrorizmus fenyegetésével szemben a demokráciák egyik elsődleges kötelezettsége az állampolgárok határozott védelme, a terrorizmus elleni elszánt és kitartó küzdelem és a terrorista hálózatok feltérképezése és felszámolása". Ugyanakkor "e küzdelem során nem lehet megsérteni a nemzetközi jogot és a közös, alapvető értékeket, mint amilyen az emberi jogok tisztelete, a jogállamiság és a vonatkozó genfi egyezmények".
MTI - fidesz.hu