fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Négyszáznegyvenöt éves a debreceni nyomdászat
2006. június 1., 18:59
Ismét együtt van a reformáció öröksége, a debreceniség és az Alföldi Nyomda - jelentette ki Bölcskei Gusztáv református püspök csütörtökön Debrecenben Huszár Gál szobrának avatásakor annak kapcsán, hogy a nyomda egy-egy részvényt adományozott egykori két tulajdonosának, a Tiszántúli Református Egyházkerületnek és Debrecen városának.

Az egykori debreceni nyomdaalapító munkásságát Dankó Imre történész professzor idézte fel, majd György Géza, a nyomda elnök-vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy a nyomda az évszázadok folyamán hol a református egyház, hol Debrecen város tulajdonában volt, 1918-tól az 1948-ban bekövetkezett államosításig pedig közös tulajdonukban működött.

A nyomdaalapító Huszár Gál mellszobrát Józsa Lajos szobrászművész készítette. A bronz szobor talapzatán a feliratot Huszár Gál 1561-ben Debrecenbe vitt betűi alapján véste ki.

Az évforduló alkalmából méltatták, hogy az Alföldi Nyomda az ország legrégebbi, immár 445 éve folyamatosan működő nyomdája, amely új kultúrát teremtett a térségben.

A cég alaptőkéje 370 millió forint. A nyomda a menedzsment és a dolgozók tulajdonában van. Az utóbbi öt évben saját forrásból egymilliárd forintot fordítottak műszaki innovációra.

A cég termelésének 70 százalékát a könyvgyártás, a fennmaradó részét hetilapok, folyóiratok, reklám- és egyéb nyomtatványok készítése teszi ki. Termékeik 22-24 százalékát külföldre szállítják.

A négyszáz alkalmazottat foglalkoztató Alföldi Nyomda árbevétele 2005-ben 4-4,5 milliárd forint volt, hasonlóan az azt megelőző esztendőhöz - tájékoztatott György Géza vezérigazgató.

A szoboravatást követően ünnepélyes részvényátadásra került sor.

A hazai magánszemélyek által tulajdonolt cég egy-egy darab tízezer forint névértékű részvényt ruházott át 1-1 forintos vételáron a Tiszántúli Református Egyházkerületnek, illetve Debrecen városának, emlékeztetve arra, hogy egykoron felváltva, illetve együttesen tulajdonolták a könyvgyárat. Az aláírást követően az 1-es számú részvényt Bölcskei Gusztáv református püspök, a 61-es számút pedig Pajna Zoltán, a cívis város alpolgármestere vette át György
Géza elnök-vezérigazgatótól.

MTI - fidesz.hu