A KFOR koszovói missziójából hazatérő 42 szlovák katona békefenntartó küldetését teljesítette, de nem adatott meg nekik, hogy hazatérjenek - mondta beszédében Martin Fedor szlovák honvédelmi miniszter, szavait a zuhogó esőben az áldozatok hozzátartozóinak zokogása kísérte.
A lezuhant repülőgép által letarolt, derékba tört és megperzselődött fák által körbeölelt emlékműnél a miniszter szólt arról is, hogy bár a szerencsétlenség napjától 134 nap telt el, ám még most sem egyszerű itt állni anélkül, hogy "szívünk fájdalmát ne éreznénk át".
Az erdészek hagyománya, hogy azon a helyen az erdőben, ahol az emberi élet véget ért, emlékkővel adóznak emlékének, itt és most is ez történt - mondta Martin Fedor, hozzátéve: a jövőben ez az obeliszk látogatott kegyeleti hely lesz, amely emlékeztet a bátor szlovák katonák helytállására és a katasztrófára egyaránt.
Fapál László, a magyar honvédelmi tárca államtitkára beszédében felidézte a szerencsétlenséget. A hétszáz méter magas hegyen lezuhant repülőgép-balesetben 42-en haltak meg, és csupán egy katona élte túl a szerencsétlenséget.
Ezeket a katonákat hazavárták, és lélekben minden bizonnyal már otthon is voltak, az érkezés boldog pillanatait várták, ám ez nem adatott meg nekik, hősi halált haltak. Tragédiájuk nemcsak Szlovákiát, de Magyarországot is mélyen megrázta - mondta az államtitkár, aki emlékeztetett arra, hogy NATO tagként a magyar katonák is a világ számos pontján védik a békét, és mi ugyanúgy hazavárjuk katonáinkat, mint azok a szlovákok családok, akik a hejcei tragédia után már soha nem ölelhetik magukhoz szeretteiket.
Az obeliszken - amelyet Martin Fedor és Cserép János, az Északerdő Zrt. vezérigazgatója leplezett le - elhelyezett bronz emléktáblán magyar, szlovák és angol nyelven a következő szöveg olvasható: "Ezen a helyen 2006. január 19-én repülőszerencsétlenség következtében életét vesztette 42 szlovák katona, a koszovói KFOR békefenntartó misszióból hazatérve. Béke poraikra!"
Cserép János az MTI-nek azt mondta: az erdészeknél hagyomány, hogy a rengetegben valamilyen ok miatt elhunytaknak emléktáblát, emlékművet emelnek.
Az erdészek kötelességüknek érezték, hogy az elhunyt katonák emlékét a szerencsétlenség színhelyén egy obeliszk őrizze - tette hozzá.
Az obeliszket az ünnepség végén koszorúk és virágok sokasága borította be.
MTI - fidesz.hu