A Kárpát-medence egyik, legnagyobb tömegeket megmozgató magyar egyházi rendezvényét megelőző napon a csíksomlyói kegytemplomban már délutántól fogadták a zarándokokat, majd este hat órától ünnepi szentmisét tartottak, az éjszaka pedig a virrasztás jegyében telt. Pünkösd szombatján reggel hét és nyolc órakor tartottak szentmisét Csíksomlyón. Ezt követően az ünnepi menet a Somlyó hegyek közötti Nyeregbe vonult.
A szokásoknak megfelelően a csíksomlyói kegyhely őrzői, a ferences szerzetesek üdvözölték az összeseregletteket, majd Jakubunyi György, Gyulafehérvár római katolikus érseke köszöntötte a több százezer jelenlévőt. Ezután kezdődött az ünnepi szentmise, melyet ebben az évben Maynek Antal munkácsi megyéspüspök - aki mellesleg maga is ferences szerzetes - celebrál.
A hagyomány szerint a közelről és a távolról érkezett zarándokcsoportok - a helyi szóhasználat szerint keresztalják - gyalogosan tették meg az idén is az utat a kegyhelyig. Sorra érkeztek mindenfelől a keresztalják a búcsú színhelyére. A csíksomlyói Madonna lábai elé térdelő és imádkozó búcsújárók ezúttal is napokig gyalogoltak és utaztak, hogy a szent helyre érve imádkozzanak és könyörögjenek a Szűzhöz. Például már pénteken Székelyudvarhelyről ötszázan, a környékről pedig még ennél is többen gyalogosan indultak útnak, hogy énekelve és imádkozva hagyják maguk mögött a kilométereket. Gyergyószentmiklósról is már az előző napon elindultak a helyszínre a huszárok Csíksomlyóra. Szekerestől, lovastól gyülekeztek a római katolikus templom előtt, ahonnan - papi áldás után - nyeregbe szálltak. A Parászka Géza vezette "huszársereg" magyarországi vendégeivel együtt tette meg a kétnapos utat Csíkszeredáig, majd a búcsú után - szintén két nap alatt - térnek vissza Gyergyószentmiklósra.
Az MTI munkatársa - aki maga is egy keresztaljában jutott fel a Nyeregbe, illetve az ünnepi szentmise színhelyére, a Hármashalom-oltárhoz - saját szemével látta az igazi sokadalmat a felfelé vezető Szék útján. Itt az árusok népművészeti tárgyat kínálnak megvételre, lacikonyhák csábítják a közönséget ínycsiklandozó falatokkal. A helyi specialitás, a kürtőskalács, akárcsak a búcsúsokadalmak fontos kelléke, a mézeskalács különösen népszerű.
Csíksomlyó Csíkszereda része, a városban igazi vendégváró hangulat van. A környéken telt háznak örvendhetnek a panzió- és étteremtulajdonosok. Akik az utolsó percre hagyták szállásfoglalásukat, már csak Csíkszeredától ötven kilométernél is távolabbi településeken kaptak üres szobákat.
A zarándokok biztonsága érdekében 210 csendőrt, 115 rendőrt és 100 rendfenntartót mozgósítottak. Az idén tíz magyarországi rendőr is szolgálatot teljesít Csíksomlyón és környékén. Ők Pest, Nógrád és Hajdú-Bihar megyékből érkeznek, a Hargita Megyei és a magyarországi rendőrkapitányságok jó kapcsolatainak köszönhetően.
A pünkösdszombati csíksomlyói zarándoklatot 1567 óta tartják minden évben, annak emlékére, hogy a katolikus székelyek a közeli Nagyerdőn vívott csatában legyőzték a térítő szándékkal érkező János Zsigmond erdélyi fejedelem seregeit. A helyiek szerint a csatába induló gyergyói, csíki és kászoni székelyek Csíksomlyón gyülekeztek, kérve a Szűzanya hathatós közbenjárását, s innen indultak a Hargitára, megvívni a csatát hitük védelmére. A győzelem után visszatértek Csíksomlyóra hálát adni Istennek és a Szűzanyának a segítségért. Megfogadták, hogy ennek emlékére minden pünkösdszombatján egységesen elzarándokolnak Csíksomlyóra a Szűzanya tiszteletére.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Templomszentelés a Mátrában |
Cikk: | Ingyen ihattak a pünkösdi királyok |