Magyarországon a százezer születésszámot alapul véve 8000-8500 gyermek jön idő előtt a világra, ami kétszerese az európainak - ismertette a professzor a Koraszülöttek napja budapesti rendezvényén. Ezzel együtt ma jobb eredményeket tudunk felmutatni, mint tíz éve; akkor az ezer gramm alatt születettek 90 százaléka meghalt, mára viszont ez az arány megfordult - tette hozzá.
A klinika igazgatója elsősorban a megelőzésre helyezte a hangsúlyt, hiszen a koraszülést több tényező is előidézheti: a szociális helyzet, a stressz és az anya életkora mellett abban szerepet játszanak a különböző fertőzések is.
A hatásos prevenció érdekében különböző programokat dolgoznak ki a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiummal és a szaktárcával közösen - fűzte hozzá a szakember.
A Semmelweis Egyetem Szülészeti Klinikáján, amely a koraszülöttek ellátásában csúcsintézménynek számít, évente hatszáz koraszülöttet gondoznak; ebben az intézményben segítenek a Budapesten idő előtt születetteken.
Problémaként a szakszemélyzet létszámát említette a professzor. Mint elmondta, egy szakápolóra négy-hat inkubátor jut, míg a koraszülött-ellátásban élen járó Svédországban egy koraszülöttről egy ápoló gondoskodik, négyóránkénti váltásban.
Paulin Ferenc megemlítette, hogy a klinika jelenlegi legkisebb lakója 370 grammal jött világra, ő most féléves.
A koraszülötteknél gyakoriak a maradandó károsodások, amelyek különféle mozgásszervi vagy értelmi visszamaradottságot, vakságot okoznak. Ezek a következmények a későbbi életminőséget komolyan befolyásolják, ezért szükséges nagyobb hangsúlyt helyezni a koraszülések megelőzésére, hiszen mind az elsődleges ellátás, mind a későbbi terápia igen költséges - mondta Paulin Ferenc.
MTI - fidesz.hu