A szegedi rakpartot először a tavaszi árhullám kezdetén kellett lezárni. A Tiszán most újabb árhullám vonul le, de Szegeden nincs árvízvédelmi készültség. A területen tegnap átlagosan 14 milliméter csapadék hullott, de volt olyan térség - a Holt-Tisza gátőrház -, ahol 30 millimétert mértek.
A Duna vízszintje jelenleg 605 centiméter, és mivel a Mozaik utca és a Margit híd közötti szakasz a rakpart legmélyebb pontja, itt kellett először korlátozni a közlekedést. A Duna tetőzését itt szerdára várják, így addig ezen a részen biztosan nem lehet közlekedni. - A víz már kint van az úttesten és veszélyezteti a közlekedés biztonságát. Amikor a budai alsó rakpartról levonul az árvíz, akkor takarítjuk, fertőtlenítjük, mivel mihamarabb szeretnénk átadni a forgalomnak - közölte Szegedi Péter, a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. szóvivője.
A Sajón és a Hernádon harmadfokú a készültség. Borsodban 24 településen védekeznek a patakok áradása miatt. Vízátfolyás miatt több utat is lezártak a megyében, de kitelepítésre egyelőre nem volt szükség. A legsúlyosabb a helyzet Izsófalván, Jósvafőn, Abaújszántón, Szikszón és Korláton. Homokzsákokkal védik a lakóházakat a borsodi Boldván is, ahol az ár által veszélyeztetett területen többszáz ember él. A legmélyebben fekvő területeken 114 ház áll, és mintegy 650 en laknak itt.
Boldván már ez a hatodik özönvíz, a védekezésre eddig összesen 100 millió forintot költöttek. A települést a további elöntésekkel szemben csak úgy lehetne megvédeni, ha megépülne a körgát, illetve a záportározó. Ez, mintegy 150 millió forintba kerülne.
A következő három napban a Hernád teljes szakaszán várható árvízveszély. Ma Hidasnémetitől lefelé: Méra, Encs, Szikszó térségében számítanak árhullámra.
- Hidasnémeti térségében a 400 cm-t, plusz/mínusz 20 centimétert fogja elérni. Ez azt jelenti, hogy olyan szint lesz, mint 2004-ben volt. Most is zuhog egyébként az eső a vízgyűjtő területen, Szlovákiában és Magyarországon egyaránt. Ebből adódik, hogy további vízemelkedést, vízszintemelkedést várunk, és térségünkben, a Hernád mentén a települések felkészültek az ár- és belvízvédelmi feladatok végrehajtására - mondta el Kohánka István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes vezetője.
A Dunán gyors lefolyású árhullámra számítanak a szakemberek: Nagybajcsnál harmad fokú a készültség, de Budapestnél inkább csak első fokú védelem valószínű. Várhatóan szerdán tetőzik a Tisza a szabolcsi szakaszon. Tiszabercel térségében a vízmagasság elérheti a másodfokú árvízvédelmi szintet. A Krasznán vonuló árhullám viszont az ágerdőmajori határszelvényben már ma elérheti a másodfokú készenlét mértékét. A folyón most elsőfokú a védekezés a teljes szabolcsi, illetve a Lónyay-főcsatorna torkolati szakasza mentén. A Tiszán Dombrád térségében is készültséget rendeltek el, Vásárosnaménytól egészen Tokajig készenlétet tartanak a vízügyesek. A Nyíregyházához közeli főcsatorna Kemecse-Kótaj közötti részén továbbra is másodfokú a készültség. A belvízzel elöntött területek nagysága jelentősen növekedett, a becslések szerint 11700 hektár van víz alatt.
hirt.net - fidesz.hu