Az MKKE honlapján található összeállítás szerint tavaly 62,74 milliárd forintot ért el a könyvforgalom Magyarországon. A bevétel mögött közel 13 ezer mű majdnem 41 milliós össz- és 3177 darabos átlagpéldányszáma áll. A Központi Statisztikai Hivatal valamivel több mint 4 millió háztartással számol Magyarországon, így a statisztikai átlag szerint egy magyar háztartás évente nem egészen 15700 forintért valamivel kevesebb mint 10 könyvet vásárol. A 140 piacvezető kiadó tavalyi forgalma 56,7 milliárd forint volt. Import könyvekre 4,2 milliárd forintot költött a lakosság. Az adatot nem szolgáltató, illetve néhány könyvet publikáló kis cégek becsült forgalma 0,8 milliárd forint.
Legtöbbet tankönyvre és nyelvkönyvre adott ki a könyvvásárló magyar lakosság. A közoktatási tankönyvek több mint 16 milliárd forinttal a könyvforgalom 26 százalékát tették ki. Csökkent az érdeklődés a tudományos és szakkönyvek iránt. 2005-ben 9,4 milliárd forint volt a forgalom, 1 milliárd forinttal kevesebb mint egy évvel korábban. Ugyanakkor fokozódott a kedv a szépirodalmi művek vásárlása iránt. Ez a kategória 11,2 milliárd forintos forgalmat produkált a 2004. évi 9,4 milliárd forinttal szemben, elsősorban néhány külföldi bestseller-szerzőnek és kortárs magyar alkotó sikerkönyvének köszönhetően.
Az elmúlt évben tovább emelkedett a CD-k, valamint a CD-ROM-ok forgalma. 2005-ben a döntően adattárakat rögzítő lemezek eladásának éves összege meghaladta a 4 milliárd forintot, ami az összforgalom 6,7 százalékát tette ki. Az MKKE 1989 óta vezeti a könyvkiadási statisztikát, ez 1997-től kezdve kiegészül a könyvforgalom éves forintösszegével is. A rendszerváltás évében egy híján 7600 címet adtak ki közel 108,5 millió összpéldányban. Az összpéldányszám 2001-ig folyamatosan csökkent, abban az évben 32,6 milliót ért el. 2002-ben hirtelen megnőtt a könyvvásárlási hajlandóság, az összpéldányszám közel 13 millióval megemelkedett, de az ezt követő két évben ismét visszaesett: előbb 32,6, majd alig több mint 32 millióra.
A példányszám folyamatos csökkenését lassan bővülő kínálat kísérte, míg a fogyasztói áron mért könyvforgalom minden évben növekedett. Az egyre magasabb árak miatt azonban 2002 után a bevétel növekedése rohamosan visszaesett, de ezt a tendenciát megállította a könyvekre kivetett forgalmi adó 2004. évi 7 százalékpontos csökkenésének ármérséklő hatása. A szélessávú internetelérésnek köszönhetően fejlődésnek indult az online könyveladás. E vásárlási formát egyre több olvasó választja Magyarországon is - tájékoztatta többek között a Magyar Könyvklub, a Szent István Társulat, valamint a Líra és Lant Kereskedelmi Kft. az MTI-t.
Arról egyelőre nincs adat, hogy az új könyvek forgalmazásából mekkora rész jut az internetes vásárlásokra. Az internetes könyvforgalmazásról feltehetően azért nem nyilatkoznak még szívesen az érintettek, mert a hatékonyabb és gyorsabb kiszolgálás érdekében folyamatos fejlesztésre van szükség, hiszen a látszólag rendkívül olcsón működtethető üzleti modell bizonyos szint után már komoly logisztikai és informatikai beruházásokat igényel.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Indul a 77. Ünnepi könyvhét |