Az Európai Bizottság május közepén vizsgálta meg Litvánia márciusban beadott kérelmét a közös pénzhez való csatlakozásra, és mivel azt állapította meg, hogy Litvániában a meghatározott időszakban előírt infláció magasabb volt, mint a szerződésben előírt határérték, nem javasolta Litvánia felvételét az övezetbe. Az ország 2,6 százalékos inflációja csak 0,1 százalékponttal teljesítette túl a csatlakozási feltételt, így a döntés bírálatokat is keltett, különösen, mivel az euróövezeti szabályokat az euróövezeti tagországok közül is többen megsértik, méghozzá tartósan. A 25 EU-tagország pénzügyminisztere - majd állam- és kormányfői is júniusban - mindazonáltal várhatóan csupán a szintén tagságra jelentkezett és minden feltételt teljesítő Szlovénia csatlakozását támogatják, Litvánia felvétele egyelőre lekerült a napirendről.
Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke most megerősítette, hogy a tagországok kormányainak nem áll módjukban megvitatni a kérdést, miután a bizottság és az Európai Központi Bank nem tett javaslatot Litvánia felvételére. Hozzátette, hogy a két intézmény helyesen járt el, mert feladatának megfelelően alkalmazta az uniós szerződésben leírtakat. Ezzel gyakorlatilag elutasította a litván kormány törekvését, hogy kezdjenek elvi vitát az euróövezeti csatlakozás inflációs feltételéről. Ha például nem az EU-beli, hanem az euróvözeti infláció lenne a számítás alapja, akkor Litvánia teljesítette volna a csatlakozási feltételt.
Joaquín Almunia pénzügyi biztos megerősítette, hogy a brüsszeli bizottságnak ragaszkodnia kell a szerződéshez, márpedig arra nincs sok esély, hogy a dokumentumot módosítsák. - A kritérium ugyanaz marad - szögezte le.
Méltatta egyúttal Litvánia teljesítményét az euróövezeti követelmények teljesítésében. Reményét fejezte ki, hogy Litvánia mielőbb teljesít minden kritériumot, és elnyeri jutalmát.
Szlovénia kedvező döntés esetén már jövőre csatlakozhat a jelenlegi 12 országhoz (Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország).
Az euróövezet jelenlegi tagjait illetően Juncker is, Almunia is derűlátóan nyilatkozott Olaszország pénzügyi jövőjéről, hangoztatva egyebek között, hogy az új kormány eltökéltnek tűnik a helyzet konszolidálásra.
Intettek egyúttal attól, hogy az övezetben mutatkozó fellendülési jelek a költségvetési szigor lazítása felé tereljék a tagországokat. Szigorúan kell teljesíteni az idei célokat, a jövő évi terveket pedig a valós helyzetet figyelembe véve kell megtervezni - szögezte le Almunia.
A pénzügyminiszterek abban is egyetértettek, hogy "nagyon oda kell figyelni", és minden lehetségest megtenni, nehogy az euró tovább erősödjék az utóbbi időben elért, 1,30 dollárhoz közeli szinthez képest.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | IMF: Pénzügyi válság fenyegeti Magyarországot |