fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A rendőrminiszter bukása
2006. június 8., 08:31
Nem csak elkerült irányítása alól a rendőrség felügyelete: meg is bukott Lamperth Mónika rendőrminiszter. Az Újpest-Fehérvár találkozó után kirobbant botrány utóéletét figyelemmel kísérve ez most már kijelenthető. A Magyar Nemzet és a Blikk munkatársának rendőri bántalmazása minden korábbinál nagyobb hullámokat vetett. A szakmai és a jogvédő szervezetek megszólalásai nyomán világossá vált: egyetlen kormány és miniszter sem veheti semmibe az emberi jogokat, kivált a gyülekezés, a szólás és a sajtó szabadságát.

A szocialista-szabad demokrata kormányzat a 2002-es hatalomra jutásától kezdve következetesen haladt a jogsértések útján. A szavazatok újraszámlálását követelő tömeget véres erőszak alkalmazásával oszlatta fel a rendőrség. Jogellenesen tiltották meg és oszlatták fel a gesztenyéskerti tüntetést is - megpróbálták megakadályozni, hogy a demonstrálók eljussanak az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter házáig. Később Gyurcsány Ferenc villájának környéke vált tiltott területté a tüntetők számára. A Bibó-szobor avatásakor a miniszterelnök szeme láttára vonszoltak egy tiltakozót a rendőrautóhoz. Szili Katalin házelnök maga vitette el - minden jogi alap nélkül - azokat a fiatalokat, akik az Országházban a "Ki Irakból!" felirattal jelezték, nem értenek egyet a kormánytöbbséggel. A betiltás sorsára jutottak a béketüntetések is. Gyurcsány Ferenc biztonságát a Nemzeti Múzeum homlokzatán elhelyezett fejvadász-kommandósok vigyázták, miközben ő március 15-én a szabadságot éltette.

A rendőrséget elmarasztaló bírósági ítéleteknek, a belügyminiszter leváltását szorgalmazó civil követeléseknek annyi foganatja mégiscsak lett, hogy a kormányfő belátta: a belügyminiszteri poszton egyébként megmaradó Lamperth Mónika az új kormányban többé nem felügyelheti a rendvédelmi szervezeteket. A rendőrség és a határőrség mostantól az igazságügyi tárca irányítása alá tartozik. Tegnapi parlamenti meghallgatásán Petrétei József miniszterjelölt erről azt mondta: középpontba állítják az emberi jogokat. A szabad demokrata képviselő Fodor Gábor is a civil kontroll fontosságát, az emberi jogok védelmét emelte ki. Petrétei hozzátette: áttekintik a szakmai jogszabályokat, a rendőrségi törvényt és a testület belső szabályzatait.

Ezzel persze most is csak látszólag segítenek a helyzeten. A jogsértésekért ugyanis nem a jogszabály a felelős, hanem a hatalomgyakorlásnak az a módja, amelyet az MSZP-SZDSZ-kormány követ. A közpénzen fenntartott rendőrség a tapasztalat szerint jelenleg nem semleges testület, hanem a politika eszköze. A hatalom az elmúlt négy évben a rendőrség segítségével korlátozta - méghozzá a rendszerváltozás óta nem látott mértékben - a politikai szabadságjogokat: a véleménynyilvánítás egyéni és kollektív módozatait, a gyülekezési és a szólásszabadságot, illetve a sajtó szabadságát.

A kormányfőjelölt mindezek ellenére a minisztériumok közötti feladatátrendezéssel próbálta csendben, simán, különösebb feltűnés nélkül elbúcsúztatni a rendőrségtől a bukott minisztert. Nem járt sikerrel. Az Újpest-Fehérvár meccs után történt incidens megakadályozta ebben. Olyannyira, hogy a tiltakozási hullám betetőzéseként az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet tegnap figyelmeztette a kormányt: a belügyminiszter politikai felelősséggel tartozik a rendőri túlkapásokért.
Mint ahogy természetesen a miniszterelnök is a jogállami normák megtartásáért.

Kulcsár Anna, Magyar Nemzet