- Csupán a gazdasági növekedés nem elegendő a magyar gazdaság gondjainak orvoslására. A többi között ezt is megállapítja a Fehér Könyv, amelyet az Országgyűlésben minden képviselő megkapott. Bár tartalmát csak kevesek hozták szóba a kormányprogram vitájában, annyit már korábban is megállapítottak kormánypárti képviselők, hogy a Fidesz diagnózisához a kormány adja a terápiát, és ez így rendjén is van. Az ellenzék ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy az ország állapotának bemutatása a kormányprogram része kellett volna, hogy legyen.
- Bizonyos hiányérzete mindenkinek lehet, aki ezt a kampányt végigélte, már csak azért is, mert egymást kizáró nézeteket hallott az ország a gazdaság állapotáról, és jobb később, mint soha alapon végül is az egyik politikai párt megrendelte ezt a tanulmányt. A Fehér Könyv műfaját tekintve nem polemizál és nem is prognosztizál, hanem igyekszik feltárni azt, ami van - mondta Bod Péter Ákos.
- Igazság szerint azért a kampányban is lehetett hallani azokat az észrevételeket, hogy a családokat támogatni kell, mert nem születik annyi gyermek, amennyinek születnie kellene, hogy a munkavállalásnak komoly akadályai vannak, hogy nagyon sok az inaktív ember - tette hozzá Vukovich Gabriella.
- A gondok, amelyek nem most keletkeztek, de léteznek, miért nem jelentek meg a kormányoldalon a kormányoldal kampányában az elmúlt egy évben? Egyáltalán, mikor keletkeztek ezek?
- Nos, mi tudatosan is, de szakmánkból adódóan is, nem bontottuk fel ezt az elmúlt 16 évet négyéves ciklusokra, már csak azért sem, mert nagyon hosszú folyamatok vannak. Egyáltalán nem lehet levezetni mondjuk a gazdaság jó mutatóiból, hogy valaki jól vagy rosszul kormányozott. Az én személyes véleményem szerint, minden idők leggyatrább kampánya volt ez a mostani, de a helyzet maga ellentmondásos. Némi felmentést azért kell adnunk a közszereplőknek, mert ha gazdaságot kérdez valaki, akkor rögtön azzal válaszol, hogy nem egy gazdaság van nálunk, hanem kettő, esetleg három. A multiknak a világa nagyon más, mint a kényszervállalkozók világa, Budapest gazdasága nagyon más, mint Békés, vagy Somogy gazdasága. És nemcsak gazdaság van, hanem van egy társadalom, amelyik a gazdaságnak a kerete, a gazdaságot elszenvedi, a gazdaságnak erőforrása, és a problémák jelentős része komplexen jelenik meg, és azt hiszem, éppen ez az új ebben a Fehér Könyvben, hiszen az alcím a gazdaság állapota helyett Magyarország állapota lett. Nem erre szólt a felkérés, de mikor az utolsó oldalt megírtuk, akkor visszatértünk a címlapra, és nem az jött oda, hogy gazdaság, hanem hogy Magyarország. Gazdaságról szól természetesen a kétharmad része, de a következtetés az, hogy nincsen életképes, fejlődőképes gazdaság sérült társadalmon belül - vélekedett Bod Péter Ákos.
- A társadalom is nagyon árnyalt, nagyon sokféle szegmensből áll, és pont ez mutatkozik meg - legalábbis reményeim szerint - a kötetben is elég plasztikusan - mondta Vukovich Gabriella. Például nem mondhatjuk azt, hogy mindenkinek rossz az egészségi állapota, de átlagosan a társadalomban nagyon rossz az egészségi állapot. Ezen belül viszont a jobb módúaknak, a jobb társadalmi pozícióban levőknek kitűnő az egészségi állapota, a svédországi szintet közelíti. A társadalom másik részének meg borzasztóan rossz, és mondjuk a Szaharától délre fekvő Afrikával vetekszik. Ez részben pénzfüggő, részben információfüggő, tehát társadalmi helyzettől függő - inkább így mondanám. A társadalom sem egységes, nagyon heterogén, és különböző motivációk, különböző helyzetek alapján, különböző döntéseket hoznak az emberek, vagy különböző élethelyzetekbe sodródnak.
- Megállapítottuk, hogy nagy bajban vagyunk és 16 ezer milliárd forint az államadósság, de mit kell csinálni?
- Nekünk nem is volt feladatunk, meg célunk se, hogy kiutat javasoljunk. A demográfiai helyzet megoldására viszont vannak kitűnő kiút-variációk, amiket különböző országokban már bevezettek. Ez pedig egy nagyon is családbarát munkaerőpiac, és egy nagyon is gyermekvállalást ösztönző családpolitika. Ha ezek az akadályok elhárulnak, akkor azért enyhíthető, lassítható a demográfiai csökkenés és a demográfiai öregedés - mondta Vukovich Gabriella.
- És a következtetéseket valóban mi a parlamenti pártoktól és a mögöttük álló szellemi erőktől várjuk, mert erre a helyzetmegoldásra lehet többfajta választ adni. Egy válasz azonban valóban kiolvasható a tanulmányból, és ha szabad idéznem, akkor az utolsó előtti oldalról idézek: "amíg nem sikerül az adót fizető, európai mércével elfogadható jövedelmet termelő szektorokba visszairányítani a lehetséges értéktermelők százezreit - tehát nem sikerül munkahelyet teremteni, és a munkával visszavinni azokat, akik nem dolgoznak -, akkor mindig újratermelődik az állam jövedelemhiánya és az állammal szembeni igények sokasága". Tehát az állam pénzügyi válsága újratermelődik, és ami sokkal fontosabb, újratermelődhet az a társadalmi szerkezet, amelyből egyébként gondjainknak a nagy része fakad. Tehát lehet rövid távú megoldásokat keresni, és lehet, hogy nem lehet elkerülni majd bizonyos megszorításokat, amikről a közgazdászok olyan szívesen beszélnek, de hogyha nem sikerül visszairányítani az értéktermelésbe azokat, akik most kiszorultak, akkor minden megoldás csak rövid távú, és két év múlva, öt év múlva lehet egy újabb dokumentumot készíteni, hogy miért nem sikerült Magyarországnak felcsatlakozni.
Németh Miklós Attila
radio.hu - fidesz.hu