fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A megszorítások negatív hatásai
2006. június 13., 08:10
Csupán átmeneti problémakezelésnek nevezték elemzők a közzétett megszorító csomagot, amely nem tartalmazza a korábban megígért strukturális reformokat. További probléma, hogy a gazdasági növekedés jövő évre előre jelzett jelentős visszaesése meghiúsíthatja az új célokat.

Több gazdaságkutató arra figyelmeztetett, hogy a beismert 9,5 százalékos hiány még mindig nem felel meg a valóságnak.

Számos bizonytalansági tényező áshatja alá a szombaton meghirdetett "nadrágszíjcsomag" teljesíthetőségét: a legfőbb gondot a gazdasági növekedés lassulása okozza, a lakosságot és a vállalkozásokat sújtó közteheremelés ugyanis több százalékponttal veti vissza a bővülés ütemét. Veres János pénzügyminiszter ugyan 2,5 százalékos GDP-növekedést jósok a jövő évre, elemzők szerint azonban a lassulás üteme ennél nagyobb is lehet. Optimista előrejelzésként értékelték gazdaságkutatók a Gyurcsány Ferenc által bejelentett jövő évi 5 százalékos inflációt, a legtöbb kutató az adó - és áremelések, valamint a forint várható gyengülése miatt 6 százalékra gyorsuló pénzromlási ütemet prognosztizál. Ez nem strukturális reform, hanem csak átmeneti problémakezelés - mondta Rans Redeker, a BNP Paribas elemzője ijesztőnek nevezte a magyarországi helyzetet. A szakértőnek a portfolio.hu internetes portálon közzétett értékelése szerint az eladási hullám tovább sújthatja a magyar tőkepiacokat, a bejelentett intézkedések ugyanis csak újabb adókat vetnek ki, az aránytalanul magas kormányzati kiadásokat nem kezelik.

Zsoldos István, a Goldman Sachs pénzintézet elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a most bejelentett 9,5 százalékos államháztartási hiány nem tartalmazza a GDP 2 százalékát kitevő állami adósságátvállalásokat. A jövő évre előirányzott 5 százalékos államháztartási hiánycélt, illetve a 2010-es euróbevezetést tarthatatlannak nevezte a szakértő. Aggályokat fogalmazott meg a BA-CA pénzintézet is, amely a kormányzati hitelesség szempontjából rossz hírnek nevezte, hogy a 10 százalék körüli idei hiány nem elsősorban egyszeri tételekhez, hanem kiadástúllépéshez és bevételmaradáshoz kötődik. A bank elemzése szerint a bejelentett intézkedéscsomag fő problémáját az jelenti, hogy az infláció az idén és a jövő év végére 5-6 százalékra emelkedhet, míg a gazdasági növekedés - visszaeső lakossági kereslet és 2-3 százalékos negatív reálbér-emelkedés mellett - lelassul. Mindezek a kommentár értelmében a forint leértékeléséhez vezethetnek.

Kamatemelés

Az Új egyensúly program intézkedéseit követően megugró infláció miatt az MTI-nek nyilatkozó gazdaságelemzők jó esélyét látják egy jegybanki kamatemelésnek, többségük szerint azonban a monetáris tanács következő, jövő heti kamatdöntő ülésén erre még nem kerül sor.

Nő a munkanélküliség

Rövid távon a foglalkoztatásra kedvezőtlen hatással járnak az Új egyensúly programban meghirdetett intézkedések, a leépítések a közszférában és a foglalkoztatás terheinek növelése. Nőnek az élőmunka közterhei, csökken a foglalkoztatás, romlik a versenyképesség, lassul a gazdasági növekedés, gyorsul az infláció - mondta Ugvánszki Ágnes, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége közgazdasági igazgatója.

Forrás: Magyar Nemzet

fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A piac nem értékeli Gyurcsány szorítását
Cikk: Gyurcsány tisztában volt az ország állapotával
Cikk: Mindent megdrágít az áfaemelés
Cikk: A régióval együtt gyengül a forint
Cikk: "Hát ezt jól megcsináltátok, Ferikém..."