fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gyurcsány tisztában volt az ország állapotával
2006. június 13., 09:32
Adó- és járulékemelés, intézménybezárás, több tízezres elbocsátás, valamint ingatlanok és az állam tulajdonában lévő vállalatok eladása. Röviden így foglalható össze mindaz, ami Magyarországra vár, amennyiben a kormányfő által a múlt szombaton fölvázolt intézkedési terv megvalósul. A Kossuth Rádió Háttér című műsorának vendége volt Bogár László közgazdász.

A Gyurcsány-kabinet az idén 350 milliárd, jövőre pedig 1000 milliárd forint megtakarítását tervezi, amelynek csak kis része származik kiadáscsökkentésből. Ma, amikor június elején járunk, óhatatlanul fölmerül a kérdés, hogy mit tudott minderről az előző kormány feje, Gyurcsány Ferenc két hónappal ezelőtt, amikor a választási kampányban azt állította, hogy a magyar gazdaság katasztrofális helyzetére vonatkozó ellenzéki utalások és a várható megszorító intézkedések riogatják a választókat.

- Azt hiszem, mindenki számára - minden ép elméjű ember számára - a választások előtt és most, a választások után is teljesen világos, hogy itt egy, a nemzet jövőjére nézve rendkívül veszélyes szemfényvesztő játszmának vagyunk az áldozatai - vélekedett Bogár László. Teljesen világos az, hogy a választások előtti hónapokban az ország miniszterelnöke teljes mértékben tisztában volt az ország állapotával. Azonban akkor is, meglehetősen cinikus és magabiztos módon - amely egyébként most is jellemzi a megnyilatkozásait -, úgy gondolta, hogy ezeknek a teljes tagadásával sikerülhet megnyerni a választásokat. Ez valóban sikerült is, és ezt követően ugyanolyan fesztelenséggel állítja annak az ellenkezőjét nap, mint nap, illetve azt, hogy ő nem állította az ellenkezőjét azt megelőzően.

- De mindenki hallotta mindazt, ami a választási időszakban elhangzott, mindazt, amit a választási időszakban az előző koalíció a két évvel korábban miniszterelnöki székbe került Gyurcsány Ferenc mondott és állított. Most miért van az, hogy a nagy tömegekben nem kérdőjeleződik meg annak az igazságtartalma, és adott esetben a szakértőnek kell megfogalmazni azt, hogy kérem szépen, ez a két dolog nem lehet ugyanazon az alapon megfogalmazott.

- Ahhoz, hogy ezt megértsük, egy picikét hátrálnunk kell. Egyszerűen arról van szó, hogy az egész magyar közbeszéd romokban hever, hamis, hazug narratívák tömege teszi lehetetlenné a jóravaló magyar állampolgárok számára, hogy megértsék azt, milyen helyzetben vannak. Ennek bemutatására hadd mondjam el a következőket: az indoklása - és sajnos ezzel kapcsolatban a szakértők nagy része is ugyanezen a téves állásponton vannak -, hogy a gazdaság jól teljesít, a másik két szereplővel, a lakossággal - szerintem inkább társadalmat kellene mondani - és az állammal, az államháztartással vannak súlyos problémák. Mert ez a másik két szereplő túlfogyaszt, pazarol, hedonizál és a többi. Szóval, mindenféle negatív jelzőket illesztenek hozzá. Sajnos, ekörül egy nagyon széles körű, a hamis közbeszéd szerkezetéből adódóan teljesen hamis, és hazug állítás köré széleskörű konszenzus alakult ki. Miért hazug ez a megállapítás?

- Mondjuk meg, hogy mit jelent ebben a megfogalmazásban a jól teljesítő gazdaság.

- Így van, ez a leglényegesebb mozzanat, tudniillik az, amit gazdaságnak látunk, magyar gazdaságnak látunk, az már legalább tíz év óta két tucat multinacionális óriásvállalat lokális hatalomgazdasággal. Globális vállalat, lokális hatalom gazdaságának az intézménye, egy olyan hatalomgazdaságé, amely gyakorlatilag mindent meghatároz ebben az országban, de ezért semmilyen felelősséget nem vállal. Magyarán szólva mindenben ő dönt, őt senki nem ellenőrzi, és senki nem választja és mégis, mindenben ő dönt. Politológiai tanulmányaim alapján az ilyen szerkezeteket diktatúrának szokták nevezni.


Németh Miklós Attila


radio.hu - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A megszorítások negatív hatásai
Cikk: "Hát ezt jól megcsináltátok, Ferikém..."
Cikk: A régióval együtt gyengül a forint
Cikk: Mindent megdrágít az áfaemelés
Cikk: A piac nem értékeli Gyurcsány szorítását