A felmérések szerint e tanyavilágban 2300-an élnek, akiket"a történelem ottfelejtett", többségük nehéz körülmények között küzd meg a hétköznapok gondjaival - mondta a tanácskozáson Czira Szabolcs polgármester. Összességében 128 tanya nincs bekötve az országos áramellátó rendszerbe, ami hozzávetően 400 embert érint.
A hiány pótlása tanyánként 4-7 millió forintba kerülne, ami összességében több mint egymilliárd forintos ráfordítást igényel. Szó is van róla, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv második ütemében helyet kap e kérdés, ám - a polgármester véleménye szerint - nagyobb az esély, hogy a 2007-től esedékes EU támogatási keretből, pályázati úton lehet majd pénzt szerezni a kései tanyavillamosítási program megvalósítására.
Büki Gergely, a Budapesti Műszaki Egyetem professzora szerint az alternatív energiaforrások alkalmazása lenne a megoldás a tanyák villamos energia ellátására. Annál is inkább - fejtette ki - mert az EU előírja a tagországoknak, hogy 2010-ig az energia ellátásban az alternatív megoldásokkal legalább a 7 százalékos arányt el kell érni, nálunk pedig jelenleg csupán ennek alig több mint fele teljesült.
A professzor szerint a biomassza felhasználás lenne a tanyákon is az egyik kínálkozó lehetőség, az adatok szerint az ország villamos energia felhasználásának 20 százalékát az állattartó telepeken, az élelmiszergyártás és az ipari tevékenység során keletkező melléktermékek elégetésével, vagy biogáz előállításával fedezni lehet. Ehhez a néhány helyen már meglévő egyedi megoldásokat kell a tanyavilágban is elterjeszteni - szögezte le a szakember.
MTI - fidesz.hu