Magyarország is érintett a CIA (Központi Hírszerző Hivatal) titkos fogolyszállítási ügyleteiben - állítja az Amnesty International (AI). A nemzetközi emberi jogi szervezet kedden faxot küldött Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, követelve a történtek azonnali kivizsgálását.
Az AI a hozzájuk eljutott információk alapján úgy véli, "Magyarország véthetett mind a hazai, mind pedig a nemzetközi jog ellen, amikor és amennyiben engedte, hogy a CIA használja az ország légterét és repülőtereit fogolyszállítási programjához." A szervezet munkatársa, Falus Dániel megkeresésünkre elmondta, összesen nyolc esetről tudnak, amelyek többségében az amerikai Központi Hírszerző Hivatal nemcsak átrepült fogolyszállító gépeivel a magyar légtéren, hanem titokban le is szállt hazánkban.
További konkrétumokról - mint fogalmazott - "udvariassági okokból" egyelőre nem számolnak be, csak akkor, ha a kormány néhány nap elteltével nem tesz lépéseket az ügyben. Falus Dániel annyit azonban elárult, hogy forrásaik között nyílt fórumok, repülési megfigyelések, kutatói beszámolók találhatók.
A múlt szerdán láttak napvilágot az Európa Tanács a kérdéskörben folytatott vizsgálatainak az eredményei, amelyek szerint összesen tizennégy ország érintett a CIA-botrányban. Spanyolország, Törökország, Németország és Ciprus a beszámoló szerint helyszíneket biztosított a fogolyátadási tevékenységhez, Görögország és Nagy-Britannia pedig engedte, hogy területén megálljanak a gépek. Olaszország, Svédország, Macedónia, illetve Bosznia-Hercegovina beleegyezett, hogy területükről terrortevékenységgel gyanúsított személyeket raboljanak el az amerikaiak. Lengyelországot és Romániát ennél is súlyosabb vádak érték, a jelentés szerint ugyanis a két országban titkos börtönöket is felállítottak az amerikaiak. Bukarest és Varsó tagadja ezt, Szarajevó viszont tegnap elismerte, hogy terrorizmussal gyanúsított személyeket adott át a CIA embereinek.
Az AI arra számít, hogy George W. Bush június 21-i budapesti látogatásán Gyurcsány Ferenc is felszólítja - az Egyesült Királyság, Dánia és Németország kormányaihoz hasonlóan - az Egyesült Államok elnökét a guantánamói fogolytábor bezárására és a fogolyszállítási program azonnali befejezésére. László Boglár kormányszóvivő mára ígért választ az AI levelére. A Kormányszóvivői Iroda emellett lapunkkal tudatta, a kormányzat már hónapokkal ezelőtt lefolytatta a vizsgálatokat, és tisztázta, hogy Magyarországon ilyen probléma nem merült fel. Hozzátették: hazánktól az Egyesült Államok nem kért - és nem is kapott volna - engedélyt berepülésekre.
Mindeközben már zajlanak a Bush-látogatás előkészületei. Az Magyar Nemzet megkeresésére az amerikai nagykövetség sajtóattaséja nem kívánta kommentálni azokat a tegnapi médiatalálgatásokat, amelyek szerint az amerikai elnök és kísérete számára nem találnak szállást Budapesten. Az illetékes nem nyilatkozott arról sem, hogy mikor érkezik az elnök. A Külügyminisztérium protokollfőnöke nem tud az elszállásolással kapcsolatos problémáról.
MNO - fidesz.hu