fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Múzeumok Éjszakája negyedszer
2006. június 16., 15:07
A Magyar Nemzeti Galériában Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára pénteken ismertette a média munkatársainak az idei Múzeumok Éjszakája nevű rendezvénysorozat programját.

A tájékoztató résztvevőit különleges itókával, krampampulival, az öntödei munkások italával kínálták, majd a Margit körút és a Bem József utca sarkán álló egykori Ganz gyárból átalakított Öntödei Múzeum kohómérnökökből álló kórusa köszöntötte az újságírókat.

Ezután meglepetésként az egész társaságot levitték a Habsburg Nádori Kriptába, amely a királyi várhoz tartozott és Mária Terézia uralkodása idején készült 1715-ben. A kripta őrzi a Habsburg nádori család díszesen faragott márvány szakofágokban elhelyezett maradványait. A szobrokat a kor olyan híres művészei készítették, mint Zala Tibor és Stróbl Alajos. A kriptában nyugszik József nádor mellett felesége is, Alexandra Pavlovna, I. Pál orosz cár leánya. A Habsburg kriptát a Múzeumok Éjszakáján a Nemzeti Galéria megnyitja a látogatók előtt.

Schneider Márta államtitkár különleges élménynek nevezte, hogy életében először adott interjút kriptában. Elmondta, hogy az európai nagyvárosokhoz csatlakozva negyedik éve rendezik meg Szent Iván, az év leghosszabb napja közelében, idén június 24-én, szombaton a Múzeumok Éjszakája programot. Az ország 43 városának múzeumai, gyűjteményei, Budapest pedig több mint 50 helyszínen várja éjjel kettőig a látogatókat. Nemcsak az állandó kiállítások, hanem az időszaki tárlatok is nyitva lesznek, mellettük ének, zene, tánc, színielőadások, a Jövő Házában (Millenáris park) tűzugrás szórakoztatják a nagyérdeműt.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a Nemzeti Galéria Egy vad éjszaka címmel tartja rendezvényeit a pincétől, vagyis a Habsburg kriptától a padlásig, a kupola teraszáig. Schneider Márta kiemelte a sok múzeumi esemény közül a Bajor Gizi Színész Múzeum programját, amelyben a fiúk beszélnek apjukról, mint például Darvas Ferenc Szilárdról, Benedek Miklós Tiborról, vagy Markos György Alfonzóról.

A Néprajzi Múzeumban pedig este hat órától sok más mellett a világkonyha ízeivel ismerkedhetnek a látogatók. Lesz saslik, csevapcsicsa és ananászos csirke, meg a szultán kedvence.

Schneider Márta arról is beszélt, hogy ennek a rendezvénynek a nyomán tavaly az éves látogatók számának 10 százalékát is elérte a Múzeumok Éjszakájának eseményein résztvevők száma. Csak a Magyar Nemzeti Galériát tavaly hétezren, míg a Szépművészeti Múzeumot nyolcezren keresték föl ezen az éjszakán.

Az eredményeket látva a múzeumi emberek 130 ezer jegyet nyomtattak. A felnőttek 1000 forintért, a gyermekek 500 forintért Budapest valamennyi múzeumi rendezvényére beléphetnek és a BKV múzeumi járatait - amelyek a Deák térről indulnak és oda is érkeznek vissza - igénybe vehetik. A tavalyi zsúfoltságból okulva az idén megduplázzák a buszok számát. A minisztérium az idén 37 millió forint támogatást adott az eseménysorozat megvalósítására és propagálására - tette hozzá az államtitkár.

A sajtótájékoztatóra a szomszédból, az Országos Széchenyi Könyvtárból Monok István főigazgató áthozott néhány különleges könyvet és iratot, mint például Bartók Béla 1921-ben kelt levele és zongora szonátájának kottája, amelyet a Széchenyi Könyvtárnak adományozott. Monok István az MTI-nek elmondta, hogy a Múzeumok éjszakáján este 10-kor föllép náluk Cseh Tamás és a 60-as, 70-es, 80-as évek dalait a történelmi interjúk tárának anyagából vetítés kíséri. A főigazgató megemlítette még, hogy ezen az éjszakán az érdeklődők megnézhetik a 13 méter magas könyv raktártornyokat is.

MTI - fidesz.hu