Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és -közvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke elmondta: a döntések hatására "drágul Magyarország, amihez nem párosul minőségi javulás".
Hozzátette: a beutaztatásnál az áfa 15 százalékos kulcsának 20 százalékra való emelésével emelkednek a szálloda, a vendéglátás, a buszos utazás költségei. Ezzel szemben Ausztriában például 10 százalékos, Csehországban pedig 5 százalékos áfa terheli ezeket - mondta.
A kiutaztatással kapcsolatban az "egekbe szökő" árfolyamot említette Molnár Gabriella, ami jelentősen megnöveli a kiutazók költségét.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke kiemelte: a vendéglátás nem terhelhető tovább elvonásokkal. Véleménye szerint, ha a parlament elfogadja ezeket a javaslatokat és életbe lépnek a módosítások, üzletenként 10-30 százalékkal emelkednek költségek. Ezért arra számít, hogy az intézkedések hatására sok vállalkozás tönkremehet, illetve a feketegazdaságban működhet tovább, mivel életképtelenné válik.
Az elnök szerint az elvonások helyett piacélénkítő eszközöket kellene bevezetni. Példaként említette a Torkos Csütörtök elnevezésű akciót, amelynek keretében havonta egy meghatározott napon több száz étterem kínálta szolgáltatásait kedvezményes áron.
Háber Tamás szerint az intézkedések nyomán megemelkedő árak ronthatják a minőséget is.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton, az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén ismertette a kormány egyensúlyjavító programját, amelynek keretében számos adóemelési és kiadáscsökkentési tételről számolt be. Így egyebek mellett szeptember elsejétől 20 százalékra növelnék az áfa 15 százalékos kulcsát. Augusztustól átlagosan 30 százalékkal emelkedne a háztartási gáz és 10-14 százalékkal a villamos energia ára. A kormány 2006. szeptember 1-jétől egy év alatt három lépésben emelné a cigaretta és a szesztartalmú italok jövedéki adóját.
MTI - fidesz.hu