fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szlovákiában megkezdődött a választás
2006. június 17., 10:28
Közel hatezer választóhelyiség nyitotta meg kapuját Szlovákiában szombaton reggel hét órakor, hogy a választásra jogosult több mint 4 millió 200 ezer ember eldöntse, milyen legyen a következő parlament és mely politikai pártok koalíciója kormányozza az országot a következő négy év során.

A választáson induló 21 párt megméretésére három hónappal a rendes idő előtt kerül sor, mert Mikulás Dzurinda hosszú ideje kisebbségben kormányzó koalíciós kabinetjéből az év elején a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) kilépett, s ennek nyomán előállt az idő előtt választás kényszere.

A legnagyobb, 30 százalék körüli támogatottsággal a legerősebb ellenzéki erő, a Robert Fico vezette Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) indul. Mögötte 10 százalék fölötti előrejelzéssel a szintén ellenzéki Vladimír Meciar nevével jegyzett Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS-HZDS), majd a kormányfő, Mikulás Dzurinda vezette kormánypárt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS), és a legmegbízhatóbb választói bázissal bíró Magyar Koalíció Pártja (MKP) jegyez 10 százalékot meghaladó, holtversenyt mutató támogatottságot.

Valószínű, hogy bár 10 százalék alatti eredménnyel, de visszaküzdi magát a parlamentbe a magyarellenes kirohanásairól elhíresült Ján Slota Szlovák Nemzeti Pártja (SNS), és újra parlamenti párt lesz a KDH is. Kérdéses, elérik-e az 5 százalékos parlamenti küszöböt az előző pártállami rezsim közvetlen jogutódjának számító kommunisták (KSS), akik az előző, 2002-es választáson a rendszerváltás óta először szereztek parlamenti pozíciót. Hasonlóképpen kérdéses a Dzurindától régebben elszakadtakból szerveződött Szabad Fórum (SF) sorsa.

Az új parlament vélhetően öt, vagy ennél kevesebb, de elvben akár hét pártból is állhat.

Valódi alkupozícióban egyedül a Smer tudhatja magát, de a választás végkifejletével kapcsolatos jóslatok példátlanul óvatosak, mert a várhatóan alacsony részvétel nyomán kiszámíthatatlan koalíciós szerkezetek jöhetnek létre. Az sem biztos, hogy feltétlenül a legjobb eredményt elérő párt kap megbízást kormányalakításra, mert az államfőnek jogában áll, hogy erre a leginkább koalícióképes erőket hatalmazza fel.

A választás egynapos, kampánycsend nincs. A szavazóhelyiségek este 10 órakor zárnak. Előzetes eredményekre már éjszaka lehet számítani, de a várhatóan nagyszámú, úgynevezett preferenciaszavazatok időigényes megszámlálása miatt a hivatalos eredményeket csak vasárnap délután hirdetik ki. A választók ugyanis a pártonként 150 jelöltet kínáló listákon 4 jelöltet - a nevek bekarikázásával -esélyesebb helyre emelhetnek, így megtörténhet, hogy a legutolsó helyen szereplő jelölt három 3 százalékon felüli preferenciaszavazattal annak ellenére mandátumhoz juthat, hogy őt a listán utolsóként indította a pártja.

A választás tétje az, hogy fennmarad-e a reformfolyamatok folytatását felvállaló és a reformok gyümölcsözését ígérő jobbközép erők hatalma, vagy győz a szociáldemokrata-nacionalista koalíciós potenciál, esetleg vegyes, jobb- és balközépről szerveződő koalíció alakul. Elemzők szerint az adott erőviszonyok között ez utóbbi lenne az optimális változat, de előzetesen csak az látszik bizonyosnak, hogy minden változat csak hosszas alkudozások és nagy kompromisszumok árán alakulhat ki.

MTI - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Dzurinda a nagy játékos: befürdik, megfürdik, kútba ugrik ?
Cikk: Csak magunkra számíthatunk": tízezren az MKP kampányzáróján