fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Államfői bocsánatkérés
2006. június 19., 08:32
A köztársasági elnök megkövette a Magyarországról kitelepített svábokat és családjaikat az őket ért jogtalanságokért és igazságtalanságért. Sólyom László üzenete a magyarországi németek elűzése országos emlékhely budaörsi felavatásán hangzott el.

Az államfő levelében azt írta: reméli, hogy németek ismét itthon vannak hazánkban. Az Országgyűlés elnöke, Szili Katalin a avatáson bejelentette: parlamenti napot terveznek az elűzetések 60. évfordulójához kapcsolódva. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata megbízásából készült emlékművet Erdő Péter bíboros áldotta meg.

- A második világháború után mintegy 200 ezer németet telepítettek ki Magyarországról. Mennyire élénk még a németségben ennek az emléke?

- Ez egy olyan történelmi traumája volt a magyarországi németségnek, amit talán a mai napig nem hevert ki, hiszen azzal, hogy 1946-tól 48-ig körülbelül 200 ezer embert űztek el Magyarországról, a magyarországi németség fele tűnt el az országból, gyakorlatilag a teljes értelmiség - mondta a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke, Heinek Ottó. Évtizedeken keresztül szinte tabuként kezelték az elűzést, és akik itt maradtak, azokat is jogfosztások érték egészen az 50-es évek elejéig. Megfosztották őket állampolgári jogaiktól, vagyonelkobzások voltak, belső internálások voltak. Nagyon komoly trauma, amit különösen az a generáció, amelyik ezt még megélte, a mai napig hordoz magában azért is, mert nem lehetett ezt feldolgozni, nem lehetett kibeszélni.

- Célozottan választották ki, hogy kiknek kell elhagyni az országot?

- A magyar kormány kezdeményezte a győztes nagyhatalmaknál, hogy járuljanak hozzá a magyarországi németek kitelepítéséhez, mi ezt elűzésnek hívjuk. Nem az egyéni mérlegelés, az egyes emberek által esetlegesen elkövetett bűnök alapján ítélkeztek, hanem a kollektív bűnösség alapján egy egész népcsoport felett ítélkeztek.

- Mostantól Budaörsön egy emlékmű áll az elűzöttek tiszteletére. Ez némileg gyógyír a sebekre?

- A sebeket gyógyítani lehet, hegek mindig maradnak utánuk. De úgy érzékelem, az elűzött németek a rendszerváltást követően nagyon fontos gesztusként értékelték, hogy a parlament elítélte a kollektív bűnösséget. Hoztak egy határozatot, amelyben megkövették a magyarországi németséget, az ötvenedik évforduló kapcsán tíz évvel ezelőtt a magyar kormány is megkövette az elűzötteket. Ők ezt nagyon nagyra értékelték, és fontos gesztusnak tartották.


radio.hu - fidesz.hu