Annak ellenére, hogy a parlamenti választásokon a részvétel a legutóbbi, 2002-es voksoláshoz viszonyítva jelentősen csökkent (70-ről 54 százalékra), a Magyar Koalíció Pártja a százalékos eredményt tekintve az idén jobban szerepelt: négy éve a szavazatok 11,16, szombaton 11,68 százalékát zsebelte be.
A magyar párt két megyében (Nyitra és Nagyszombat) is magáénak tudhatja a győzelmet, így sikerként könyvelheti el a választást. "Annak ellenére, hogy gyengébb eredményre számítottam, történelmi maximumunkat értük el" - mondta Bugár Béla a párt elnöke egy vasárnapi vitaműsorban.
"Húsz képviselő jutott be a parlamentbe, ezzel jelentős erőt képviselünk majd a törvényhozásban" - nyilatkozta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője. A politikus szerint a következő hetekben nehéz időszak elébe néznek: "Még nem tárgyaltunk egyetlen párttal sem, mert a kormányfő még nem bízta meg a Smer elnökét, Robert Ficot azzal, hogy alakítson kormányt". Bárdos szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen kormány alakul majd: "mindez attól függ, hogy milyen eredménnyel zárulnak a megbeszélések". Az MKP továbbra is kitart amellett, hogy csak akkor szeretne a kabinet része lenni, ha a kormányprogramban a párt programjának egy része szerepelni fog, fontos tényező például a déli régió úthálózatának fejlesztése.
A Smer a szavazatok 29, 1 százalékát szerezte meg: a partnerek kiválasztását tekintve azonban nehéz feladat lesz, hisz az egyedüli szociáldemokrata párt Szlovákiában, a többi csoportosulásnak jobboldali programja van. Matematikailag hat koalíciós lehetőség áll fenn, ebből az MKP kettőben szerepel.
Öllős László, politológus lapunknak elmondta, hogy az elkövetkező hetekben bonyolult koalíciós tárgyalások lesznek, és azok első fordulójában szinte minden egyes párt leül egymással beszélni. "Több lehetőség is van az új kormányt illetően: előfordulhat, hogy az ellenzék egymás közt szövetkezik, vagy a jelenlegi koalícióval keveredik, de az is lehetséges, hogy a mostani kabinet a HZDS-szel kiegészülve alkot majd kormányt" - nyilatkozta Öllős, aki szerint Szlovákia szempontjából az utóbbi lehetőség bizonyulna a legjobbnak. "Ivan Gasparovic kormányfő Ficot bízza meg azzal, hogy kormányt alakítson, de lehet, hogy a Smer nem kapja meg a pártok részéről az ehhez szükséges támogatást, és így esély van az utóbb emlegetett koalíciós lehetőségre is" - fűzte hozzá a politológus.
Szlovákiában erre már többször is volt példa: 1998-ban így bukott meg Meciar, noha pártja a legtöbb szavazatot szerezte meg, 2002-ben pedig Robert Fico is hasonlóképpen járt. A katasztrófakoalícióként is emlegetett Smer-SNS-HZDS tömörülés az ország szempontjából valószínűleg a lehető legrosszabb következményekkel járna. Öllős a Szlovák Nemzeti Párt sikerével kapcsolatosan elmondta, hogy nem szabad elfelejteni azt, hogy 2002-ben a párt akkori kettéválása miatt nem jutottak be a parlamentbe. "Az utódpártok akkor 3-4 százalékos eredményt értek el, újraegyesülve erre még rátettek, valószínűleg a HZDS-től nyerték el a plusz szavazatokat" - magyarázta a politológus. A parlamentbe egyébként hat párt jutott be, ezek közül szinte mindegyiknek megvan a maga ellenfele: Robert Fico az SDKÚ-tól olyannyira elhatárolta magát a kampányban, hogy elveszítené hitelességét, ha összeállna Mikulás Dzurindával. Ugyanez elmondható a KDH-ról és a HZDS-ről, valamint az MKP-ról és az SNS-ről.
A preferencia szavazatoknak köszönhetően az MKP eredeti listájához képest plusz két képviselő "karikázta" be magát a parlamentbe: Szigeti János, Búcs polgármestere és Andruskó Imre. Szlovákiában a politikusok háromszázalékos eredmény elérését követően előbbre kerülnek egy bizonyos párt választási listáján.
A magyar külügyi tárca szóvivője a szlovák választások után leszögezte, hogy reményeik szerint mielőbb egy stabil kormány jön létre Szlovákiában. A két ország között jó szomszédi alapon nagyon szerteágazó kapcsolatrendszer működik, és Pozsony Budapest fontos európai uniós partnere - hangsúlyozta Polár Viktor, aki nyilatkozatában kiemelte, hogy Magyarország nagy örömmel fogadja a szlovákiai magyar párt teljesítményét, amely fennállása óta a legjobb választási mutatót érte el.
Forrás: Hídlap
fidesz.hu