Hiába emelte a jegybank az alapkamatot, a forint továbbra is esik - írja a Financial Times. A lap egyik szakértője szerint ez elhibázott lépés volt, míg egy másik azt nyilatkozta, hogy nem maga az emelés, hanem annak magyarázata fontos.
A magyar fizetőeszköz gyengülése a belpolitikai fejleményekkel és a feltörekvő piacokkal szembeni bizalmatlanság növekedésével magyarázható - írja a gazdasági lap.
A Monde szerint ez utóbbit az is súlyosbítja, hogy a magyar hiány felét rövid távú befektetésekkel finanszírozzák. Ezen felül az is ártott, hogy a magyar miniszterelnök megijesztette a piacokat: egyrészt bejelentette, hogy jóval magasabb az azelőtt elismertnél a költségvetési hiány, és azt is hangsúlyozta, hogy egy euró 280 forintba is kerülhet.
A francia napilap szerint a Gyurcsány-csomag nem elég átlátható, és bizonyos technikai szempontokból kevéssé hiteles, ezért volt rossz visszhangja a pénzügyi körökben. Egyébként ez az állami kiadások csökkentése helyett inkább a bevételeket növeli, csökkenti a vásárlóerőt, növeli a munkaerő értékét és az inflációt, ami miatt csökken a fogyasztás és a gazdasági növekedés, és nő a munkanélküliség.
A Fitch Ratings hitelminősítő kétli, hogy az ország képes ilyen nagyságrendű megszorítás végrehajtására, különben ezzel együtt is kilenc százalékon felüli hiányra számít az intézmény. Ha az Unió úgy dönt, hogy az autóépítések árát is a költségvetésen belül kell elszámolni, akkor további egy százalékkal nő majd.
Ennél magasabb deficitről a cég sehol másutt nem számol, Magyarország az egyetlen a tíz újonnan csatlakozott uniós tagállam közül, amely hitelképességét leminősítették a belépés óta.
radio.hu - fidesz.hu