A tárca államtitkára, Katona Tamás a társadalombiztosítási alapok egyenlegének esetében elhárította a felelősséget az előirányzat hétszeresére srófolt hiánytervvel kapcsolatban, mondván: a törvényben rögzített és a várható deficit közti eltérés háromnegyed részben az egészségügyi kiadások nem megfelelő menedzselésére vezethető vissza, míg egynegyed részben a PM "sara" a nem pontos előrejelzés miatt.
Katona újságírói kérdésre sem kívánt felvilágosítást adni arról, hogy a beavatkozások nélkül 1000 milliárd forintos hiánytúllépés pontosan mely sorokra és milyen mértékben vezethető vissza, csupán annyit jegyzett meg, hogy abban szerepe van a gyógyszerkassza és a gyógyító-megelőző ellátások magasabb kiadásainak, valamint az önkormányzati alrendszer rosszabb egyenlegének. (A számokat eddig csak az elemzőkkel osztották meg egy háttérbeszélgetésen.)
A szakminisztérium mindenesetre közel sem olyan mértékben emelte az idei pénzforgalmi hiányprognózisát, mint arra számítani lehetett. A tárca előrejelzése szerint az eddig jelzett 1545 helyett 1769 milliárdos lesz a deficit 2006-ban, vagyis a korábban gondoltnál közel 225 milliárddal srófolták feljebb becslésüket. Két héttel ezelőtt Veres János pénzügyminiszter még azt mondta, 1000 milliárddal lenne nagyobb a hiány a tervezettnél, ám az idén 350 milliáros kiigazításra kerül sor. Az eddigi pénzforgalmi prognózist azonban nem 650 milliárddal kellene emelni, mivel bizonyos tételeket az e módszertan szerinti szaldónál nem kell feltüntetni (például a Gripenek költsége, az iraki adósság elengedése, az önkormányzatok magasabb hiánya és bizonyos sztrádakiadások), hanem a világgazdaság számításai szerint csak 410 milliárd forinttal. Hogy mégsem ennyivel lett nagyobb az éves hiányra vonatkozó prognózis, azt egy trükkel oldják meg a József nádor téren.
Eddig azt tervezték, hogy a Nemzeti Autópálya Zrt. 238 milliárd forintos adósságát az idén vállalják át, ám egy új keletű döntés nyomán ezt a műveletet inkább 2007-re halasztják. (Ezzel szépítik a havonta közölt egyenleget, másrészt pedig az a tényező is magyarázza ezt a lépést, hogy a már amúgy is tetemes kötvénykibocsátást nem kell az idén jelentősen, magasabb hozamfelárért cserébe fokozni.) Mindezek azt jelentik, hogy csupán 170 milliárddal kellett volna magasabb hiányt beállítani az előrejelzésben, ám ennél jóval pesszimistábbnak mutatkozik a PM.
A lap meglátása szerint azonban például az áfabevételeknél is feltűnően borúlátó a tárca: mindösszesen 34 milliárddal nagyobb bevételre számítanak a 15 százalékos áfakulcs szeptember 1-jei 20 százalékra emeléséből, holott a kormányfő által ismertetett kiigazító csomagban még 60 milliárdos pluszbevétellel számoltak. Könynyen elképzelhető, hogy az év hátralevő részében a felettébb pesszimista előrejelzés jól jön a PM-nek: a prognosztizáltnál esetleg kedvezőbb tényleges egyenleg jól kommunikálható.
Világgazdaság - fidesz.hu