- Furcsa fintort vágott Orbán Viktor, amikor a sajtó előtt közösen jelentették be: ön egyebek mellett azzal a feltétellel vállalná a Fidesz főpolgármester-jelöltségét, hogy nem lép be a pártba. Ez ennyire nagy ár lenne?
- A pártelnök úr empátiával fogadta az általam szabott feltételeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy konstruktív és sikeres munkát végezhessek, és meglegyen a kellő szuverenitásom. Bizonyos mozgástér kell ahhoz, hogy az ember bátran dolgozhasson. Most kell egymás szemébe nézni, mert, ha a kellemetlen kérdéseket jó előre tisztázzuk, akkor hosszú ideig megmaradhat a barátság.
- Ezek szerint kellemetlen kérdéseket hozott szóba a megbeszélésen?
- Szó sincs róla. De azt kikötöttem, hogy csak úgy vállalom a főpolgármester-jelöltséget, hogy nem lépek be a Fideszbe. Meggyőződésem, hogy Budapesten az emberek többsége megcsömörlött a folytonos széthúzástól, a politikai szembenállástól. Ahogyan a különböző politikai oldalak közötti együttműködést Óbudán megvalósítottuk, úgy erre volna szükség a fővárosban is. A város irányítását, működtetését szakmai alapokra kell helyezni, mert mindezt a jelenlegi városvezetés politikai alapon teszi. Ha nyerek - és ebben erősen bízom -, a kormányoldalról is megnevezek főpolgármester-helyetteseket. A Budapestért viselt közös felelősségben mindannyiunknak osztoznunk kell. Nemcsak a Fidesz, hanem a kormánypártok Budapest-programjaiban is vannak megfontolásra érdemes elemek. Lehetetlen állapotnak tartom, hogy a fővárosban az ellenzéki javaslatokat tárgyalás nélkül söprik le az asztalról.
- Ha főpolgármesterré választják, a Fővárosi Közgyűlésben valószínűleg az MSZP-SZDSZ-koalícióval kell majd együttműködnie. Lát erre lehetőséget?
- Óbudát több ciklus óta baloldali-liberális többség mellett vezetem. Észrevette ezt bárki is? Tizenkét éve MSZP-s alpolgármesterrel dolgozom, a költségvetést ellenszavazat és tartózkodás nélkül szokta elfogadni a képviselő-testület. Nem muszáj mindig az ideológia mentén gondolkodni.
- Óbudai polgármesterként szinte eposzi jelzőjévé vált a rendpártiság. Demszky Gábor viszont előszeretettel hangsúlyozza, hogy főpolgármestersége alatt Budapest liberális várossá vált. Ha ön kerülne a főpolgármesteri székbe, miben és hogyan mutatkozna meg ez a rendpártiság?
- A liberalizmussal önmagában nincs semmi baj. Az a gond, hogy a főpolgármester ezt összekeveri a rendetlenséggel. Márpedig a liberálisok budapesti 12 százalékos eredménye még nem hatalmazza fel Demszky Gábort arra, hogy liberálisnak titulálja a várost. Budapesten egyébként ez abban merül ki, hogy egyszerűen a lovak közé dobják a gyeplőt. Mindez plakáterdőket, kutyapiszkot, elhanyagolt közterületeket okozott. A rend szerintem - József Attilával szólva - "gyönyörű képességünk".
- Rendpártisága miatt aggódik egykori pártja, az SZDSZ Új Generációja is. A napokban levélben tudakolták, hogy főpolgármesterként engedélyezné-e a Sziget-fesztivált, a Magic Mirror sátrat és a melegfesztivált. Válaszolt már nekik?
- Hosszú ideje a város működtetésével, vezetésével kapcsolatos kérdésekkel foglalkozom. Csodálkozom, hogy az SZDSZ egyik tagozata éppen ezeket tartja most Budapest legnagyobb problémájának. De ezzel a kérdéssel nem is kívánok többet foglalkozni.
- Óbudai polgármesterként nyilván pontosan tudja, hogy a rend nemcsak a fővároson, hanem a vele egyenrangú kerületeken is múlik, és főpolgármesterként sem volna nagyobb hatásköre, mint most Demszkynek.
- De jóval többet tudnék tenni, mint amennyit a jelenlegi főpolgármester tesz és tett. A főváros vezetésének újfajta szemléletet kell sugároznia. A város mai vezetői azt sugallják, hogy ahogy esik, úgy puffan. A főpolgármesternek megvan a lehetősége, hogy jogszabály-változásokat kezdeményezzen. Nemrégiben Kijevben jártam, ahol jóval gondozottabbak a közterületek, mint Budapesten. Ott azonnal magas bírsággal sújtják a deviáns tevékenységeket folytatókat. A bal- és a jobboldal szinte teljes mértékben egyetért abban, hogy a város mai helyzete tarthatatlan.
- Jelöltsége feltételeként szabta azt is, hogy szabad kezet kapjon a hivatal átalakításában. Min változtatna?
- A Főpolgármesteri Hivatalban sok a párhuzamos munkát végző hivatali egység, a döntési folyamatok átláthatatlanok, és rendkívül lassú az ügyintézés. Ennél is súlyosabb probléma, hogy az új vezetés eladósodott várost vesz át. Megjegyzem, én gyakorlatilag adósság nélkül adom át utódomnak Óbuda vezetését. Az új városvezetési stílus megvalósításának legfőbb akadálya valószínűleg a főváros pénzügyi helyzete lesz.
- Mi lesz, ha mégsem nyer?
- A polgári oldalnak eddig egyetlen főpolgármester-jelöltje sem ült be a választások után a Fővárosi Közgyűlésbe. Én viszont bemegyek, és dolgozni akarok Budapestért, ezért is vállaltam a Fidesz fővárosi listájának vezetését. Egyelőre azonban csak arra koncentrálok, hogy ezt a választást megnyerjem. Ha nem sikerül, a továbbiakon még ráérünk gondolkodni.
nol.hu - fidesz.hu