Úgy vélte, maga a borreform is komoly hatással lesz a magyar gazdálkodókra, de ha Magyarország nem tesz rendet a saját belső piacán az illegális kereskedelemmel és illegális borelőállítással kapcsolatban, az a reformmal együtt "drámai" hatással járhat a magyar borászatra.
Font részt vett az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén, ahol Mariann Fischer Boel mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős európai biztos a borreformjavaslatot ismertette. A reformtervek összefoglalásaképpen emlékeztetett: komoly kivágási szándékot jelentettek be, továbbá a szőlőtelepítésekre vonatkozó korlátozások megszüntetését, illetve az eddig alkalmazott támogatási rendszerek - például a harmadik országokba tartó export, a bortárolás és a krízislepárlások támogatásának - megszüntetését.
A magyar képviselő kifejtette: általánosabban igaz, hogy a borászatnak versenyképesnek kell lennie, s az sem tartható fenn, hogy vannak uniós (francia, spanyol, olasz portugál) gazdák, akik jóformán csak azért termelnek, hogy uniós támogatás mellett lepárolják a borukat, de a mostani tervezet hatására a szőlészet elveszti egyedi jellegét, és a bor nagyipari, multinacionális cégek által gyártott ipari termék szintjére süllyed le.
A borpiaci reform jelenlegi formájában egyfajta hátrálást jelent, márpedig nem lenne szerencsés leépíteni az európai bortermelést - vélte Font Sándor. Hozzátette, az EU-nak nem kell mindig a védekezés pozícióját választania (mint a dohány vagy a cukor esetében): miközben megjelentek harmadik világbeli országok exportőrként, az EU úgy válaszol, hogy kivágja szőlőjét, csökkenti intervenciós támogatását, tönkreteszi saját borászatát.
Tisztázni kell-e, hogy a gazdákat beszorítjuk-e a hamis bor vagy a külföldről megjelenő olcsó bor kategóriájába, mert most ez a veszély sajnos, fennáll - hangoztatta.
Az ülésen a bortermelő országok küldöttei erős kritikával illették az elképzelést, hiszen míg unión kívüli országok, amelyek megcélozták az EU-piacot, folyamatosan szőlőt telepítenek, Font fogalmazása szerint "mi elérkeztünk egy olyan gondolathoz, hogy Európa kezdjen kivágni szőlőket".
Glattfelder Béla európai parlamenti képviselő azt is felvetette: el tudja-e érni az EU azt, hogy a belépő borokra is a szigorú uniós előállítási és minőségi szabályok vonatkozzanak.
A biztosasszony lényegében nem reagált a felvetésekre - mondta még el Font Sándor -, csupán arra emlékeztetett, hogy a végleges javaslatig még hat hónapig vitára van lehetőség.
Font Sándor beszámolt arról is: Joseph Dault, az EP-bizottság elnökét tájékoztatta a magyar agrárium helyzetéről és arról, hogy szerinte a jelenlegi nehéz, megszorító intézkedések következtében kétségessé vált, hogy a kormány teljesíteni tudja-e a nemzeti agrárkifizetéseket, hiszen erre semmilyen garanciát nem látni.
Közös álláspontra helyezkedtek Daullal azzal kapcsolatban, hogy a WTO-tárgyalásokon az EU ne adjon fel mindent, ne kényszerüljön állandó védekezésre a Távol-Kelettel és az USA-val tárgyalva. "Hatalmas munkanélküliség lenne az ára az unióban, ha például feladjuk a teljes élelmiszer-termelésünket csak azért, mert az unión kívüli országokból meghatározatlan minőségű, meghatározatlan eredetű és meghatározatlan munkaerő által megtermelt élelmiszert akarunk nagyon olcsón behozni a piacra" - szögezte le sajtótájékoztatóján Font Sándor
MTI - fidesz.hu