Az ugyan tény, hogy mindkét esetben a zsarnokság elleni harcról van szó. Magyarország esetében a kommunista, Irak esetében a nemzeti szocialista zsarnokságról. Míg azonban a magyar felkelés népfelkelés volt, tehát alulról indult, addig Irak esetében a szabadságot külföldről hozták be.
Ami azonban Bush beszédéből hiányzott, az Amerika magyar forradalomban játszott szerepének a megemlítése. Mai szempontból visszanézve nagyon leegyszerűsített lenne azt mondani, hogy az USA akkor egyszerűen fütyült a magyarokra, holott azért van ebben egy kis igazság. A cseh napilap ugyanakkor igen jellemzőnek találja a The Washington Post szerdai megjegyzését, amely szerint az amerikaiaknak akkoriban csak egy összekötő tisztjük volt Magyarországon. Nos éppen ezt a példát hozhatta volna fel és használhatta volna jobban ki Bush: ez ugyanis jó érv annak bizonyítására, hogy nem elég, ha a zsarnokság alatt szenvedő népeknek csak messziről szurkolunk.
Az amerikai elnök Budapesten is megpróbált a demokrácia terjesztőjének és a diktatúrák ellenzőjének a szerepében tetszelegni. A magyar forradalom kerek évfordulója erre nyilván jó alkalmat szolgáltatott. Az már csak apróság, hogy mindezt az 1956-os forradalom valódi évfordulója elött négy hónappal tette meg - mutat rá a tekintélyes prágai lap.
MTI - fidesz.hu