A globális felmelegedésről szóló 155 oldalas jelentést az amerikai nemzeti tudományos akadémia adta ki. A testület magánkézben lévő intézmény, a kongresszus kérte fel arra, hogy tudományos kérdésekben szakértői véleményekkel lássa el a kormányzatot.
George Bush kormánya még kitart amellett, hogy a globális felmelegedés nem indokol külön intézkedéseket, és ha korlátoznák az üvegházhatású gázokat termelő iparágakat, akkor ötmillió munkahely szűnne meg az Egyesült Államokban. Washington ugyanezzel az érveléssel utasítja el a káros anyagok kibocsátását korlátozó kiotói jegyzőkönyvek ratifikálását, bár a véleménye lassan változik.
A légkör melegedéséről szóló vita középpontjában két összefüggő kérdés áll: melegszik-e a klíma, és ha igen, az emberi tevékenység okozza-e. A válaszadást nehezíti, hogy az emberiségnek mindössze százötven éve van megbízható hőmérője, a régmúlt klimatikus viszonyai csak közvetett bizonyítékok alapján rekonstruálhatók. Az AP beszámolója szerint azonban az amerikai tudományos akadémia és több egyetem által támogatott, a legkorszerűbb eszközökkel végrehajtott mérések egyebek között bebizonyították, hogy a 20. század utolsó évtizedei melegebbek voltak, mint az utolsó négyszáz év - de lehet, hogy több évezred.
A hőmérséklet visszamenőleges mérésére a fák évgyűrűiből, a gleccserekből, a tengeri korallok szerkezetéből, tengerek, tavak üledékéből, a talajból és a jégtakarókból származó fúrásmintákból szereztek közvetett bizonyítékokat.
Nyolc éve a Nature című folyóiratban kutatók egy ezeréves időskálán ábrázolták a Föld légkörének hőmérsékletét: az elmúlt kilencszáz év hőmérsékletét viszonylag egyenletes vízszintes vonal jelzi a grafikonon, de a 20. században meredeken emelkedni kezdett. A vízszintes vonal a "hokiütő", amelynek nyeléből a múlt évszázadban kiemelkedett az ütő tolla, a globális felmelegedés bizonyítéka.
A most közzétett jelentés szerzői élesen elutasítják a "hokiütőt" ért bírálatokat, és bizonyítottnak tartják, hogy a 20. században legalább egy Celsius-fokkal emelkedett az északi félteke hőmérséklete. A kutatók szerint a megelőző tizenkétezer évben elég stabil volt a Föld légkörének hőmérséklete, és mind korábbról, mind a közelmúltból kimutatható, hogy a vulkánkitörések és a naptevékenység hullámzásai miatt nőtt a légkörben az üvegházhatású gázok, főleg a szén-dioxid és a metán szintje. Ez azonban semmi ahhoz képest, ahogyan 1850-től, az ipari forradalom kezdetétől kezdve nőtt a légkör szennyezettsége - állítják a szerzők. Szerintük a Föld lakói 1500 és 1850 között még egy kisebb fajta jégkorszakot is megéltek.
Magyar Hírlap - fidesz.hu