Schweitzer József, nyugalmazott országos főrabbi, Veszprém tiszteletbeli polgára beszédében hangsúlyozta: az egykor itt állt zsinagóga "vár volt, de nem támadó emberek központja, hanem vára volt minden zsinagóga - s amelyek még ma is állnak -, az istenhitnek, az Istent kereső embereknek, hajléka az emberszeretetnek és a békességnek". Schweitzer József - akinek Veszprém a szülővárosa - utalt arra, hogy ma már csak egy tábla emlékeztet az egykori kétemeletes karzatú, ragyogó orgonával felszerelt zsinagógára és a zsidó iskolára.
"Ez a tábla emlékeztessen bennünket arra a rettentő korszakra, amely ártatlan magyar állampolgárok százezreit vitte a halálba; emlékük előtt hódolunk, de életük tragédiája mellett életük tanítása is drága, feledhetetlen örökségünk" - mondta a nyugalmazott főrabbi.
1944 májusában és júniusában több ezer zsidó embert gyűjtöttek össze a veszprémi zsinagógában és gettóban a megye különböző településeiről - köztük 850 veszprémi polgárt -, s június 13-án kezdték meg deportálásukat. Az elhurcoltaknak talán az öt százaléka tért vissza Auschwitzból, de néhány éven belül ők is elhagyták a várost, sőt többen az országot is.
A két emléktáblánál koszorúkat, virágokat helyeztek el a veszprémi Zsidó Hitközség és a városi önkormányzat képviselői, valamint a veszprémi polgárok.
A veszprémi zsidó temetőben tartott megemlékezésen Dióssy László, a város polgármestere hangsúlyozta: "ha van történelmi esemény, amelynek meggyalázóival szemben nem lehetünk elnézőek, az csakis a holokauszt lehet, s ha van esemény, amelynek a megismétlődése, vagy annak legcsekélyebb szándéka ellen a legnagyobb erővel kell küzdenünk, az a holokauszt".
A temetőben Verő Tamás főrabbi tartott gyászistentiszteletet, aki beszédében rámutatott: fontos parancsolat: tudni kell, hogy "ki előtt állsz", de tudni kell azt is, hogy "honnan jössz". Hangsúlyozta: "tudatosítani kell, hogy mi történt, honnan jöttünk, miért vagyunk oly kevesen, mivel a barátaink meg sem születhettek, mert az édesanyákat - csecsemőikkel a kezükben - a gyilkosok a halálba szállították, s a férfiakat munkaszolgálatra terelték az öldöklő fenevadak". A főrabbi szerint siratnunk kell ezen a gyásznapon a meg nem született százezreket, milliókat is.
Verő Tamás főrabbi a gyászistentisztelet zárásaként imát mondott a holokauaszt áldozataira emlékezve.
MTI - fidesz.hu