Az év legrövidebb éjszakáján, június 24-én, Európa-szerte megrendezik a múzeumok éjszakáját. Hazánkban ötödik, Berettyóújfaluban pedig második alkalommal került sor erre, amely egybeesett a 30. Bihari Honismereti Tábor megnyitójával. Mint azt Kállai Iréntől, a Bihari Múzeum vezetőjétől megtudtuk, a mostani alkalomra központi témaként a honfoglalást választották. Ennek szellemében a múzeum udvarán honfoglalás kori tárgyakat, kézműves mesterségeket tekinthetett meg, illetve próbálhatott ki a szépszámú érdeklődő, akik családostul látogattak a helyszínre. Eljött és felállította őseink jurtáját a Nádudvari Népi Kismesterségek Szakiskolája, de bemutatták még a nemezelést, fafaragást, sámánszövést, fonást és bőrművességet, vagy éppen a lápon járást is. A helyi Török Zsolt hagyományőrző segítségével kipróbálhatták kicsik és nagyok az íjászatot, de lovagolhattak is a korhű szerszámokkal felszerszámozott lován a gyerekek. A Déri Múzeumtól kölcsönkapott és rekonstruált honfoglalás kori viseletbe is beöltözhettek a gyerekek, akiket le is fotóztak.
Nagy érdeklődés övezte az üst körül szorgoskodókat, akik szömörcsögös tiküstöny fejlevelűvel nevet viselő ételkülönlegességet főztek. Törökné Papp Zsuzsa és Kurcz Beatrix elmondták, hogy a honfoglalás kori ételt a "Hunok és magyarok konyhája" című könyvben találták meg hosszas kutakodás után. A kiadvány bemutatja őseink étkezési szokásait, ízvilágát. A szakemberek olyan ételt választottak, amely illeszkedik a honfoglalás korába, így döntöttek az említett étel mellett, amelyet előzőleg természetesen kipróbáltak. Hogy ne csigázzuk tovább a kíváncsiságot, rögtön eláruljuk, mit is fogyasztott el a közel száz látogató. Az étel - annak idején szárnyasokból - most csirkecombból készült, pörköltalapként kiindulva. A paprika viszont hiányzott belőle, azt ugyanis őseink még nem ismerték. A vízzel való felöntés után adták hozzá a késsel feldarabolt káposztát. Azért, hogy laktatósabb legyen, házi készítésű reszelt tésztával "dúsították". A különleges ízt a tárkony, a gyömbér, a citromlé, fehérbor, só, bors, méz adta. Mivel őseink ételeiben az alap íz a csípős-keserű, vagy az édes-savanyú volt, az újfaluiak az utóbbit választották, amikor a gasztronómiai különlegességet elkészítették.
Nem maradt el a desszert sem, amely sós vízben főtt lencséből készült, mézzel, dióval, mazsolával, fahéjjal és gyömbérrel ízesítve.
A múzeum dolgozói - amellett, hogy főztek - segítettek még a táborozóknak és érdeklődőknek lemezes tarsoly és sámándoboz készítésében is.
Sötétedés után pedig a megjelentek ingyenes múzeumlátogatáson vehettek részt éjfélig, miközben kétfős csapatok vetélkedtek, számot adva a látottakból, hallottakból.
Nyírő Gizella - fidesz.hu