fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Határokon átívelő kulturális szövetség
2006. június 28., 13:04
Pálfi István magyar és Jan Olbrycht lengyel EP képviselők kezdeményezésére az utóbbi időben vett nagyobb lendületet a határokon átívelő eurórégiók létrehozása - hangzott el Debrecenben, a Városok, falvak Szövetsége alakuló gyűlésén a régi városháza tanácstermében.

Mint azt Kósa Lajos polgármester a négy országból - Szlovákia, Ukrajna, Románia és Kelet-Magyarország - érkezett vendégeket köszöntő beszédében elmondta, az Európa Kulturális Fővárosa címre pályázó projektjükben szerepelt a Szövetség létrehozása, azonban a pályázat elvesztése ellenére sem mondtak le a kezdeményezésről. Mivel az Európai Unió is támogatja a határokon átnyúló kezdeményezéseket, Debrecen ebben kulcsszerepet kíván betölteni - húzta alá. Bejelentette még: Debrecen a legeredményesebb pályázó az EU-ban a magyar települések közül. Példa erre a hulladéktároló, illetve a szennycsatorna megépítésére nyert pályázatuk. A regionalitásnak is van már hagyománya a térségben, hiszen az Észak-Alföldi Régió központja is Debrecen, továbbá a Bihar-Bihor Eurórégiónak is.

Az alakuló ülés előtt mutatta be az Esztergom központú Ister-Granum Eurorégiót Kiss Antal főtanácsadó és Ocskay Gyula, a fejlesztési kht. ügyvezetője. Kiss Antal kiemelte: a két európai parlamenti képviselő felvállalta azt, hogy a történelem által igazságtalanul elválasztott területeket valamilyen módon újból összekössék, ezt szolgálták az elmúlt évben Pálfi István által megrendezett interreg-konferenciák a határokon útívelő kapcsolatok újragondolására. A betetőzése a Héthatár Egyesület 2005. december 5-i megalakulása volt, melynek elnökévé Pálfi Istvánt választották. A főtanácsadó szerint az eurorégiók létrehozása, működtetése enyhítheti az 50-60 éve meglévő sebeket, gondokat. Esztergomban egy szerves és egymást erősítő régiót sikerült létrehozni, amelyhez lendületet a várost Párkánnyal összekötő Mária Valéria híd megépítése adott a polgári kormány idején. Az eurorégió megalakulásában 34 település vett részt, ma viszont már több mint száz település, mintegy 216 ezer lakossal vesz részt a kulturális és egyre inkább bővülő tevékenységek működésében. Sikerült már létrehozni az eurorégió egymásra épülő intézményrendszerét is, így a regionális parlamentet, 100 polgármesterrel, 14 tagú elnökséget és nyolc szakmai bizottságot.

A Városok, falvak Szövetsége 15 taggal alakult meg. Alapító tagok: Debrecen, Tokaj, Hajdúszoboszló, Tiszacsege, Berettyóújfalu, Nagyecsed, Nyíradony, Hortobágy, Mikepércs, Biharkeresztes, Királyhelmec (Szlovákia), Beregszász és Munkács (Ukrajna), valamint a debreceni Református Kollégium és a Pillér Interregionális Fejlesztési Iroda. Nagyvárad egyelőre pártoló tagként vesz részt uniós csatlakozása előtt. A Szövetség elnöke Kósa Lajos, alelnöke pedig a cívisváros kulturális ügyeiért felelős mindenkori alpolgármestere, most Túri Gábor.

Legfontosabb teendőjüknek a Szövetség honlapjának véglegesítését, a kulturális vonzerő feltérképezését tekintik. Működésüket uniós forrásokból, tagdíjakból, a későbbiekben pedig vállalkozások bevonásával szándékoznak biztosítani - mondta el Körösi Zoltán, a Szövetség titkára.

Nyírő Gizella - fidesz.hu