- Tizenhat év után miért szakít Óbudával?
- Már a ciklus közben eldöntöttem, hogy Óbudán nem indulok újra. Gondolom, nem hátrány, ha valaki időben felismeri: kimerítette azokat a lehetőségeket, amelyekkel kerületi polgármesterként a közjó érdekében élni tudott. Ugyanakkor 58 évesen nem érzem magam öregnek; van két diplomám, kellő közigazgatási tapasztalatot és politikai tőkét halmoztam fel. Ráadásul titkon - vagy nem is oly titkon - mindig érdekelt a fővárosi szintű politizálás. Ami tehát a főpolgármester-jelöltséget illeti: ejtőernyős biztosan nem vagyok.
- Mégis beleugrik a bizonytalanba, s kerületében utat enged Pető Györgynek, az MSZP esélyes polgármester-jelöltjének. Neki a Fidesz többször felrótta, hogy hírszerzőként szolgált az ántivilágban.
- Kétségtelen, Óbuda-Békásmegyer inkább baloldali színezetű kerület, ami csak azért nem látszik, mert engem mindig megválasztottak polgármesternek. Ugyanakkor a Fidesz mostani jelöltje, Bús Balázs kitűnő ember, nyolcéves önkormányzati tapasztalattal a háta mögött korántsem esélytelen, és minden támogatást meg fog kapni tőlem. Ha igazságos akarok lenni, el kell mondjam: Pető György alpolgármesterrel is konstruktív a munkakapcsolatom, nem hinném, hogy a múltja alapján kellene megítélnem a vezetői képességeit. Ám ez nem jelenti azt, hogy neki szurkolnék.
- Régóta emlegeti, hogy Fidesz-MSZP együttműködés nélkül nincs értelme Budapest-rekonstrukcióba fogni, sőt még főpolgármester-helyettesi poszttal is megkínálná a baloldalt. Ön szerint a polgári-konzervatív tábor lenyeli e nagykoalíciós törekvést?
- Miután a választók nem kódolt klónok, bízom az ítélőképességükben. Az ország egésze és Budapest között jóval nagyobb a különbség, mint a III. kerület és a főváros között. Demszky Gábor mégis pártideológiába mártott ígéretekre építi a politikáját, miközben Óbudán a - nem minden alap nélkül - konzervatív értékrendűnek minősített, párton kívüli polgármester és a baloldali többségű testület példamutatóan együtt tud dolgozni. Költségvetési ügyekben például rendre egyhangú döntéseket hozunk.
- Ennek lehet rosszmájú olvasata is: ha minden oldalnak jut a koncból, nincs miért felrúgni a status quót.
- Lehetséges, hogy a kampányban tömegével gyártják majd az ilyen olvasatú szórólapokat - a nyomdafesték nyilván ezt is elbírja. Megértem én, hogy léteznek rosszhiszemű vagy elkeseredett emberek, akik már nem mernek hinni a szemüknek. Mégis az az alaphelyzet, hogy Demszky Gábor a politikai erők irracionalitásba hajló elkülönülésének a híve, én viszont a pragmatikus együttműködés művelője vagyok. Ha a pártlogika eldurvítaná a kampányt, akkor is konokul fenntartom együttműködési ajánlatomat a baloldalnak.
- A baloldalon az SZDSZ-t is érti? Elvégre szabad demokrata alpolgármester is van Óbudán.
- Amennyiben az SZDSZ képes változtatni a kizárólagosságot hirdető, minden más elképzelést és értéket mérsékelten toleráló álláspontján, őket sem kell kizárni az eseti együttműködésből. Ugyanakkor a fővárosban Demszky Gábor az SZDSZ emblematikus figurája - aki ha veszít, nyilván nem vállalna másodhegedűsi szerepet.
- Biztos abban, hogy a szocialisták vállalnának?
- Maradjunk annyiban: szerencsésnek tartom, hogy nem lesz közös MSZP-SZDSZ-lista a választáson. Akiknek baloldaliként elegük van a túlpolitizált városvezetésből, könnyedén megtehetik, hogy bizalmat szavaznak a szocialista listának, de nem támogatják Demszky újrázását. Emlékeztetőül: a főpolgármester úr hosszú évekig csak hézagosan egyeztetett koalíciós partnerével, amiért meg is kapta a magáét az MSZP-től. A kampányban persze a két párt igyekszik majd fátylat borítani a konfliktusokra, de nem biztos, hogy a választók is ilyen nagyvonalúak lesznek.
- Úgy hírlik, a koalíció az ön rendpártias személyiségét fogja kidomborítani a kampányban. Tarlós például ellenezte a Sziget fesztivál homoszexuális felvilágosító programjait - mondják majd -, szemben Demszky úgymond nyitott, fiatalos énjével.
- Hirtelen nem tudom, melyikünk néz ki fiatalabbnak, de remélem, egyikünket sem a szépsége miatt kedvelik a választók. Az SZDSZ Új Generációja már próbált beleterelni a "mi lesz a homoszexuális felvilágosítással?" vitába, de nem hagytam magam. Ha az új generációsoknak folyton egy gondolat körül jár az agyuk, és ezt tartják Budapest legégetőbb problémájának, talán az a leghelyesebb, ha egymás között megbeszélik. Nem tudok az ő hullámhosszukra hangolódni.
- Egyébként sérti a rendpárti jelző?
- Ha a jelzőosztogatók arra is kíváncsiak, mit értek renden, akkor egy cseppet sem. Tehát: a rend nálam nem a szabadságjogok korlátozását, hanem a rendezettséget jelenti. Lehet rajongani a kutyákért, de nem kötelező szeretni a kutyapiszkot, pláne nem a játszótereken. Nincs rossz véleményem a reklámszakmáról, mégsem hiszem, hogy érintetlenül kellene hagyni a várost elcsúfító, eklektikus plakáterdőt. Vagy említhetném a graffitit, amire a jelenlegi városvezetés népművészeti attrakcióként tekint, én viszont a bűncselekménnyel határos károkozásnak látom. És itt van a hajléktalan-probléma, amit nem is lehetne a mainál farizeusabb módon kezelni; abban merül ki a hajléktalanjogok érvényesítése, hogy hagyjuk őket ott és úgy meghalni, ahol és ahogy akarnak.
- Hajléktalanszállók éppen vannak, csak a kihasználtságuk gyenge.
- Ha megfelelő mértékben tudunk szállást, étkezést és orvosi ellátást biztosítani a hajléktalanoknak, nem érzem antihumánusnak, hogy rendeletileg szabályozzuk: tilos megtelepedniük bizonyos frekventált köztereken, aluljárókban, pályaudvarokon. Ergó: nem szabad, hogy idegen legyen a demokráciától a többség jogainak figyelembevétele.
- A Fidesz két vádpont alól 2002 óta nem kap felmentést a fővárosiak egy részétől. Ez a metróprojekt akadályozása és az állítólagos panelprolizás. Listavezetőként nyilván önre vár a feladat, hogy kiszabadítsa a pártot a múlt fogságából.
- Demszky Gábor ugye rendre Orbán Viktorra keni, hogy nincs metrónk. Ám jó, ha tudjuk, a főpolgármester már 1996-ra megígérte a négyes metrót. Eddig tizenkét Orbán-mentes esztendeje volt, mégsem halad az a fránya alagútfúrás. A legszörnyűbb, hogy bár a metrónak tervezési-funkcionális szempontból megvannak a gyengéi, már értelmes vitát sem lehet folytatni ezekről, mert jön az "Orbán így, Orbán úgy" viszontválasz. Megsúgom: a 70-es évek végén a Kálvin téri metrómélyállomás és felszíni rendezés témakörben írtam a diplomamunkámat, úgyhogy többet sejtek a szakma dallamáról, mint a főpolgármester úr. De most túl kell lépni a múlton, a metrót - a főváros kötelezettségvállalásának megfelelően - meg kell építeni. Ami pedig a panelprolizást illeti: Demszky Gábor tőrőlmetszett humán értelmiségi, én viszont külvárosi műszaki értelmiségi vagyok, aki máig panelépületben él. Pontosan tudom, hogy Budapestnek nincs életképes koncepciója a panelos lakótelepek jövőjéről - márpedig a gépészeti és szigetelési munkák nem tűrnek halasztást. Nincs baj a kormány Panel plusz programjával, de ebbe a fővárosnak is be kell szállnia - akár hosszú távú hitelfelvételek árán.
- A Fidesz vajon komolyan számol az ön győzelmével?
- Múlt heti megbeszélésünkön Orbán Viktor ugyanolyan elszántnak tűnt, mint jómagam.
- Pokorni Zoltán mégis megkezdte a főpolgármester-jelölti felkészülést 2010-re.
- Az SZDSZ mérése szerint 82 százalékos Demszky Gábor támogatottsága, az MDF pedig 9-10 százalékra tartja magát Budapesten. Azaz a két nagy pártnak együtt kell osztoznia a maradék nyolc százalékon. Értem én az igyekezetet, de nem gondolom, hogy a legendák döntenek majd október elsején. 2010 pedig még messze van.
- Mielőtt belevág a kampányba, Óbudán le kell zárnia néhány ügyet. A lapunk megjelenése utáni pénteken civil szervezetek tüntetnek majd a Hajógyári-szigetre tervezett "kis Las Vegas" beruházás ellen - a kerületi szabályozási tervről szóló testületi üléshez igazítva.
- Tapasztalt környezetvédők és frissiben alapított civil szervezetecskék egyaránt jelezték, hogy pénteken ők képviselik majd "a" népet.
- A Fővárosi Közgyűlésben a Fidesz is ellenezte a sziget beépítését.
- A szigetügyet nem Óbuda rontotta el. Először is hibázott az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt., hiszen 2003-ban - vélhetően sértve a műemléki törvényt - a Hadrianus-palotával együtt adta el a Hajógyári-sziget déli csücskét. A fővárosi koalíció pedig kéretlenül megelőzte a III. kerületet, és már hetekkel ezelőtt egyetértett a terület szabályozási tervével. Nem tűnik méltányosnak, hogy éppen Óbudát éri a legnagyobb tüntetői nyomás.
- A civilek arra kérték, írjon ki népszavazást a beruházásról.
- Azt követelni, hogy a szigeten semmiféle beruházás ne legyen, több mint botorság. Ám miután a környezetvédelem súlyát a gazdaság mindenhatóságában hívők általában csökkenteni próbálják, s mert a civilek többsége - stílusa ellenére - pozitív ügyet igyekszik képviselni, a népszavazási kezdeményezést támogatólag terjesztem majd a testület elé.
Heti Válasz, 2006.06.29.